Menu Zavřít

Fico Slovákům: Křetínského faktury neplaťte

20. 1. 2017
Autor: čtk/AP

Faktury firem spoluvlastněných Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) Daniela Křetínského zahoďte. Takový odkaz poslal slovenským domácnostem premiér Robert Fico. Chce tak řešit zdražení energií, které je v rozporu s jeho předvolebními sliby.

Rostoucí ceny energií nyní hýbou Slovenskem. Jde zejména o faktury za plyn a elektřinu na středním Slovensku. Na zdražování elektřiny si stěžovali premiérovi na setkání v Martině starostové. Ještě před loňskými volbami byly totiž levnější energie jedním z hlavních motivů předvolební kampaně jeho strany Smer-SD. Místo zlevnění však přišlo zdražení. Zejména domácnosti to mohou pocítit i v několikaprocentním zdražení.

Fico reagoval okamžitě. „Doporučuji hodit je do koše a nevšímat si jich, protože musí přijít se zálohami stejnými, jako byly v roce 2016,“ doporučil v celostátním tiskovém prohlášení občanům jak na vysoké faktury. Ti teď nevědí co dál. Zda faktury za energie neplatit a odvolávat se na ministerského předsedu, nebo raději dodržovat smlouvy.

Vládní politici viní ze zdražování plynu a elektřiny skupinu EPH Daniela Křetínského. Ta do nových poplatků údajně započítala nové skryté poplatky. „Úřad začal cenové řízení vůči SSE-Distribuce a SPP-Distribuce. Zároveň předseda úřadu Jozef Holjenčík vydal pokyn k okamžité kontrole subjektů, kde je podezření na nekorektní chování vůči zákazníkům,“ uvádí slovenský Úřad pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO).

Obě společnosti, které do nových faktur započetly nové poplatky, EPH spoluvlastní. Ačkoli drží pouze 49procentní balíky akcií, podle státu podniky de facto řídí. Skupina tvrdí opak a na vyjádření slovenských politiků reagovat nechce.

„Je to jasný vzkaz těm, kteří mohli spekulativně jednat, aby dosáhli určité výhody. Nebudu nyní podezřívat předsedu úřadu, ale je k zamyšlení, proč právě tyto dvě společnosti měly to štěstí,“ vzkázal předseda parlamentu Slovenska Andrej Danko šéfovi ÚRSO a podnikatelům ze skupiny EPH.

bitcoin_skoleni

Úřad pro regulaci síťových odvětví teď plánuje „odstranit vzniklé mimořádně dopady na dotčené skupiny odběratelů a zabránit jakékoli diskriminaci“. „Zároveň hledáme možnosti, jak zachovat avizovaný pokles nákladů za elektřinu a plynu a současně vytvořit dostatečný časový prostor pro odběratele na případnou výměnu jističe. Vzniklá situace totiž ukázala, že mnozí odběratelé dosud předimenzovaným jističem nevěnovali pozornost,“ uvádí ÚRSO.

Čtěte také:

Problém pro Křetínského: uhlí nebude moci jistit zelené zdroje

Na dlouhé trati. Expanze na západ zatím Křetínskému nevydělává

První polský uhelný důl po 40 letech. Otevírat ho chtějí Němci

  • Našli jste v článku chybu?