Menu Zavřít

Firma měla v USA podporou léčby rakoviny okrádat stát

4. 8. 2016
Autor: Pixabay.com

Žalobě od amerických úřadů čelí biotechnologická společnost Cergene za to, že darovala stovky milionů dolarů charitám, které zpřístupňovaly drahé léky na rakovinu chudým pacientům. Od Cergene se ovšem nemělo jednat o žádnou filantropii. Háček byl v tom, že charity kupovaly léky přímo od ní.

Cergene tímto podvodem měla získat miliardy od amerických daňových poplatníků. Samozřejmě nezákonně, ilegální „byznys plán“ bude řešit federální soud. Obvinění se objevilo minulý týden v žalobě, který na Cergene podala bývalá zaměstnankyně Beverly Brownová.

Spolupráce mezi biotechnologickou firmou a charitami měla zajišťovat, aby byly do nákupů léků zahrnuty i produkty Cergene. K nim společnost získávala miliardy dolarů z náhrad vládních programů včetně Medicare (zdravotní pojištění pro staré a postižené osoby). Týkalo se to medikamentů na některé typy rakoviny.

Cergene se ale brání se slovy „žádný dobrý skutek nezůstává nepotrestán“. K zakázané kooperaci s charitativními organizacemi docházet nemělo. „Paní Brownová se mýlí a její obvinění jsou neopodstatněná,“ prohlásil pro agenturu Bloomberg mluvčí firmy Brian Gill.

Společnost se řadí s loňskými tržbami ve výši 9,3 miliardy dolarů ke gigantům svého oboru. A není rozhodně první farmaceutickou firmou, na kterou se uchýlila pozornost v souvislosti s charitami. Někteří toto spojení kvůli rostoucím cenám léků vítají. Jiní upozorňují na možné podvody, a američtí vyšetřovatelé kvůli tomu šetří kromě Cergene i další firmy.

MM25_AI

Že jsou charity, nejen ve spojení s farmaceutickými společnostmi, problémové vzhledem k možným nezákonným aktivitám, není žádná novinka. Již před lety o tom varovala například OECD, když na svém webu varovala před zneužitím charit zločinci nebo teroristy.

Nebo také ve Velké Británii, kde měl před lety podle listu Telegraph bývalý ministr financí George Osborne měl jednoduchý lék: zrušení daňového zvýhodnění charitativních organizací. Po jejich nátlaku ale nakonec od nápadu ustoupil.

Přečtěte si o podvodech amerického bankéře či britského magnáta:

Bankéř Barclays vynášel tipy. Výměnou za novou koupelnu

Vytuneloval síť BHS. Teď může miliardář Green přijít o titul rytíře

Barclays, ilustrační foto (Zdroj: čtk)

  • Našli jste v článku chybu?