Menu Zavřít

Hodnota bitcoinu stoupla na nový rekord přes 2100 dolarů

22. 5. 2017
Autor: Profimedia.cz

Kybernetická měna bitcoin pokračuje v růstech na nové rekordy a dnes její hodnota stoupla nad 2100 doalrů (téměř 50 tisíc korun). Za poslední měsíc tak vzrostla o více než 65 procent. Uvedla to na svých internetových stránkách BBC. Stabilní růst měny je zřejmě spojený se změnou politiky v Japonsku a Číně, které usnadnily spekulantům obchody s bitcoiny.

Bitcoin prolomil hranici 1000 dolarů v listopadu 2013. Od té doby však jeho kurz výrazně kolísal. Na počátku roku 2014 byla hodnota jednoho bitcoinu jen 280 dolarů. Na konci loňského roku činila zhruba 900 dolarů. Od počátku letošního roku tak bitcoin stoupl o 125 procent. Od roku 2010 je bitcoin měnou s nejvyšším výkonem, s jedinou výjimkou, kterou byl rok 2014.

Podle agentury Bloomberg k dnešnímu dalšímu růstu bitcoinu přispělo také oslabení amerického dolaru a zpráva, že aerolinky Peach se staly první japonskou leteckou společností, která přijímá digitální měnu. Posilování také pomáhají spekulace, že americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) by mohla změnit své rozhodnutí o bitcoinovém burzovně obchodovaném fondu dvojčat Winklevossových, který původně zamítla.

Úhrnná hodnota všech bitcoinů v oběhu nyní činí téměř 35,9 miliardy dolarů (848,3 miliardy korun).

 Vývoj kurzu bitcoinu Zdroj: Tradingview.com

Rostoucí zájem o bitcoiny vyvolal vznik mnoha dalších digitálních měn. K jejich oblíbenosti přispělo i to, že technologie, která stojí za bitcoinem, se nedokáže vyrovnat s jeho oblibou a růstem. Podle jednoho z odhadů bitcoiny nyní tvoří jen 47 procent všech obchodů s kryptoměnami a konkurenční měny jako ethereum a ripple posilují v posledních měsících mnohem rychleji než bitcoiny. Někteří komentátoři však již kvůli posilování těchto měn naznačují, že na trhu s kryptoměnami roste neudržitelná bublina.

FIN25

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky.

Čtěte dále:

Zapomeňte bitcoin. V kurzu je kryptoměna drogových dealerů

Číňané přišli na to, jak obejít regulaci bitcoinu. Cena opět stoupá

Bitcoinová pyramida? Český Maximus Coin před úřady prchl na Maltu

Zakletý bitcoin. Stát nedokáže ohlídat byznys ve virtuální měně


  • Našli jste v článku chybu?