Průměrná úroková sazba hypoték v březnu stoupla na 1,95 procenta z únorových 1,87 procenta. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb.
„Česká národní banka počátkem dubna ukončila intervence na kurzu koruny k euru, postupně se začnou normalizovat výnosy státních dluhopisů a zvyšovat cena zdrojů. Nadále tak lze očekáváme pozvolný růst sazeb,“ uvedl analytik Fincentra Josef Rajdl.
Výrazněji než letos v březnu vzrostl Hypoindex naposledy v červenci 2009, takřka před osmi lety, kdy se ve srovnání s červnem toho roku zvýšil o 0,11 procentního bodu, upozornil analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Letošní březen je podle něj zřejmě poslední měsíc, kdy ještě index dosáhl nižší úrovně, než jsou dvě procenta. Pod dvěma procenty byl přesně rok.
Zdroj: fincentrum
Zájem o hypotéky je přes rostoucí úroky značný. V březnu si do bank přišlo pro hypotéku 10 388 klientů, což je nejvíce za poslední čtyři měsíce. Podobně rostou objemy. Ve třetím měsíci roku si lidé sjednali hypotéky za 21,131 miliardy korun, o 2,2 miliardy více než v únoru. Březnovým objemům pomohly podle Rajdla jak stále ještě přijatelné sazby, tak uspíšení obchodů před omezením hypotečních úvěrů k hodnotě nemovitosti na 90 procent.
Banky omezením reagovaly na doporučení ČNB. Vedle toho, že nesmí poskytnout více než 90procentní hypotéku, mohou v rozmezí od 80 do 90 procent hodnoty zástavy nemovitosti poskytnout jen 15 procent nových úvěrů. Zároveň ČNB počátkem dubna ukončila svůj kurzový závazek. Z těchto důvodů banky začaly zdražovat hlavně hypotéky s vyšší hodnotou zástavy nemovitosti.
Blíží se doba nedostupných úvěrů?
„I přes silné tempo růstu se ukazuje, že je český hypoteční trh zdravý a nehrozí mu žádná aktuální rizika,“ zhodnotil situaci ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták. Nově navržené pravomoci ČNB ale podle něj mohou trh destabilizovat. Až dvě třetiny domácností nově na hypotéku nedosáhnou, což zásadně omezí dostupnost vlastního bydlení. Regulací neutrpí pouze hypoteční trh, ale zprostředkovaně celá ekonomika, dodal.
O hypotéky je velký zájem: Lidé se bojí růstu sazeb a dubnového omezení
Sjednání hypotéky sice nyní trvá o něco déle, než bylo zvykem, ale zatím stále funguje, dodal výkonný ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín. Pokud však podle něj ČNB více zpřísní podmínky schvalování, nejspíš klesne poptávka po nemovitostech a zpomalí se také růst jejich cen.
Hypoindex sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.
Přečtěte si také: