Meziroční růst spotřebitelských cen v srpnu stagnoval na 2,5 procenta. Na zvyšování cen se podílely hlavně ceny potravin a nealkoholických nápojů. Dále rostly ceny masa, vajec a mléčných výrobků, máslo zdražilo téměř o polovinu. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 procenta.
Srpnová meziroční inflace je nižší, než odhadovali analytici, kteří čekali zrychlení na 2,6 procenta. V červenci meziroční inflace zrychlila o dvě desetiny procentního bodu. Meziroční růst cen vytrvale zrychloval v prvních třech měsících letošního roku a v dalších měsících kolísal.
V srpnu vzrostly ceny masa o 5,8 procenta a vajec o 33,9 procenta. Výrazně zdražilo také mléko a mléčné výrobky. U mléka cena stoupla o 14,6 procenta, u sýrů o 14,6 procenta a u čerstvého másla až o 45,5 procenta. Po červencovém poklesu o 0,1 procenta v srpnu stouply o 2,1 procenta ceny pohonných hmot. Na zvýšení cenové hladiny se podílelo i zdražení stravovacích služeb o 6,7 procenta a ubytovacích služeb o 2,1 procenta.
Zlevnily naopak o 15 procent mobilní telefony a o procento klesly i ceny telefonických a telefaxových služeb. Snížily se také o 0,6 procenta ceny bytového vybavení a zařízení domácnosti, o 2,3 procenta ceny tepla a teplé vody a o 0,8 procenta ceny zemního plynu.
K meziměsíčnímu poklesu cenové hladiny o 0,1 procenta přispělo podle statistiků hlavně snížení cen potravin. Zlevnila například zelenina o 11,4 procenta, ale máslo zdražilo o 4,0 procenta. Stoupla také cena dovolených s komplexními službami o 1,4 procenta.
Analytici: ČNB by měla znovu zvýšit úrokové sazby
„Vzhledem k příznivému ekonomickému vývoji, inflaci bezpečně nad dvouprocentním cílem ČNB a neposilující koruně se domníváme, že ČNB v letošním roce ještě jednou své úrokové sazby zvýší, velmi pravděpodobně na svém listopadovém jednání,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
Přečtěte si: Proč budou letos drahé Vánoce
Inflace bude nad cílem ČNB i za celý rok, což bude podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy klíčovým důvodem, proč ČNB letos, pravděpodobně v listopadu, ještě jednou úrokové sazby zvýší.
I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka rychlý růst domácí ekonomiky a mezd naznačují tlak na růst inflace. Zvyšuje se tak i podle něj pravděpodobnost, že ČNB začne dříve a rychleji zvyšovat úrokové sazby ze současných téměř nulových hodnot.
Inflace byla mírně nižší, než očekávala ČNB |
---|
Srpnová meziroční inflace byla o 0,1 procentního bodu nižší, než očekávala v aktuální prognóze Česká národní banka, uvedl ředitel měnové sekce Tomáš Holub. „Zveřejněná data potvrzují vyznění prognózy ČNB,“ upozornil Holub. Inflace podle ní setrvá v horní polovině tolerančního pásma cíle ČNB i ve zbytku letošního roku. Inflační tlaky v současnosti kulminují, když odrážejí zrychlující růst mezd i ekonomické aktivity. Tyto domácí vlivy se přitom podle něj projevují zejména ve vývoji jádrové inflace. Ta vyjadřuje ceny spotřebního koše očištěné o sezonní vlivy, změny regulovaných cen či daňových úprav. |
Hlavní ekonom Deloitte David Marek se domnívá, že by ČNB mohla zvýšit úrokové sazby již tento měsíc. „Pokud by centrální banka nezvýšila sazby již v září, s vysokou pravděpodobností se k tomu rozhodne v listopadu,“ dodala hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.
Nižší než očekávané číslo o inflaci ale může podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomír Jáče v rámci bankovní rady posloužit jako argument, aby ČNB s dalším zvýšením úroků nespěchala a na svém zasedání koncem září je nechala beze změny. „Nicméně, jsem toho názoru, že ČNB letos své úroky ještě znovu zvýší, pravděpodobně na zasedání bankovní rady počátkem listopadu,“ dodal.
Čtěte dále: