Menu Zavřít

Inflace zrychlila růst na 2,2 procenta. Stouply hlavně ceny paliv a potravin

10. 2. 2017
Autor: Rasch Jan/Euro

Meziroční inflace v lednu zrychlila růst na 2,2 procenta z prosincových dvou procent. Cenová hladina se zvýšila především u pohonných hmot a potravin. Proti prosinci vzrostly spotřebitelské ceny o 0,8 procenta. Analytici odhadovali, že lednová inflace dosáhne dvouprocentního inflačního cíle České národní banky, nebo jej mírně překročí.

Ceny se meziročně zvýšily především v dopravě, kde u pohonných hmot zrychlily růst na 11,6 ze 4,3 procenta v prosinci. Mírněji rostly ceny alkoholu, které v lednu zdražily o půl procenta, o měsíc dříve to bylo o 3,1 procenta.

Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny měly potraviny a nealkoholické nápoje. Podražily zejména vejce, sýry, máslo, zelenina a pekárenské výrobky a obiloviny. V dopravě vzrostly ceny o 5,1 procenta. Ceny tabákových výrobků byly meziročně vyšší o 6,5 procenta. Dále stouply ceny stravovacích služeb o 5,4 procenta, ceny čistého nájemného o 2,1 procenta, vodného o 2,2 procenta, stočného o 2,4 procenta. V oddíle zdraví vzrostly ceny léků a jejich doplatků, zdražilo i pojištění a finanční služby.

Vývoj inflace za poslední rok:


source: tradingeconomics.com

Na snižování meziroční cenové hladiny působilo kromě poklesu cen bytového vybavení a zařízení domácností i snížení cen pošty a telekomunikací.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,8 procenta ovlivnilo zejména zvýšení cen potravin a nealkoholických nápojů, rekreace a kultury a dopravy.

Meziročně ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,2 procenta, stejně jako ceny služeb. Proti prosinci se ceny zboží úhrnem zvýšily o 0,8 procenta a ceny služeb o 0,9 procenta.

Analytici: Vyšší inflace urychlí ukončení kurzového závazku ČNB
Lednová inflace překonala očekávání analytiků i odhady České národní banky, takže může znamenat rychlejší ukončení kurzového závazku centrální banky v průběhu letošního druhého čtvrtletí, tvrdí analytici.

„Inflace na začátku roku zrychlila ještě o něco více, než analytici očekávali, a vyhoupla se dvě desetiny procentního bodu nad dvouprocentní inflační cíl ČNB,“ uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Za růstem stojí nízká statistická základna cen pohonných hmot a potravin z loňského roku i růst jádrových cen. ČNB v únorové prognóze čekala cenový růst v lednu o 1,9 procenta. „Vyšší inflace potvrzuje náš předpoklad, že ČNB zruší kurzový závazek již ve druhém čtvrtletí roku. Vyšší inflace může přilákat příliv spekulativního kapitálu a donutit tak centrální banku k dalším intervencím,“ dodal.

Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský upozornil na to, že inflace opět posunula své maximum za dobu intervenčního režimu proti koruně. Vyšší meziroční inflace na začátku roku byla naposledy před pěti lety, kdy dosahovala 3,5 procenta. Rozsah jejího zvýšení byl ovšem v lednu menší než v posledních měsících loňského roku. Největší vliv na zrychlení inflace měly ceny pohonných hmot, u nichž meziroční změna poskočila do dvouciferného přírůstku. Zrychlení růstu cen u restaurací vypovídá o dodatečných efektech zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Mírné překvapení přinesly ceny elektřiny a plynu, které se proti očekávání zvýšily, podotkl.

Analytik skupiny Roklen Michal Šoltés připomněl verbální intervence členů bankovní rady. „Jednoduše řečeno, analytici jsou přesvědčeni o brzkém ukončení intervencí a přesvědčování o odkládání exitu ze strany ČNB nezní důvěryhodně,“ podotkl.

Zajímají vás další makrodata? Naleznete je na webu Finance.cz


Žijí Češi ve zlatém standardu? Přečtěte si rozhovor s členem bankovní rady ČNB:

bitcoin_skoleni

Osmdesát procent národa žije ve zlatém standardu. Rozhovor s Lubomírem Lízalem z ČNB

Lubomír Lízal

Dále čtěte:

Inflace loni stoupla nejvíce za tři roky. V prosinci dosáhla cíle ČNB

Maloobchod v prosinci zpomalil. I kvůli uzavření obchodů o Vánocích


  • Našli jste v článku chybu?