Menu Zavřít

Kde se dýchá nejhůř? Východ Evropy dohání Čínu

11. 5. 2016
Autor: ČTK

Závažná onemocnění dýchacích cest, problémy se srdcem či rakovina, to vše může mít na svědomí hustá koncentrace polétavých částic ve vzduchu, který dýcháme, spolu s vysokou mírou ozónu.

Podle závěrů americké Organizace pro vědecký pokrok se sídlem ve Washingtonu měla špatná kvalita vzduchu jen v roce 2013 globálně na svědomí více než 5 a půl milionu lidských životů.

Není překvapením, že nejhůře podle studie co se týče čistoty vzduchu, vyšly velké asijské ekonomiky či rozvíjející se země středního východu. Celá polovina všech předčasně zemřelých se nachází ve dvou nejvíce zalidněných zemích světa, v Indii a v Číně, které jsou svými velkými městy, kde pro smog nevidíte na dva metry, proslulé.

Trochu překvapivě může znít, že ani Evropa se svým zaměřením na ekologickou a zelenou agendu v počtu úmrtí způsobených znečištěným ovzduším v poměru k milionu obyvatel nevychází v porovnání s Asií zrovna nejlépe. Zdaleka nejhůře jsou na tom státy bývalého východního bloku v čele s Maďarskem, které se jmenované Číně začíná nebezpečně přibližovat. Na jeden milion obyvatel tam připadá necelá tisícovka zemřelých (937). Situace je kvůli dopravě vážná i v Budapešti, kde o ní své klienty informují i některé cestovní kanceláře.

Evropské země, kde se lidem dýchá nejhůře
předčasná úmrtí z důvodu špatné kvality ovzduší na milion obyvatel
Maďarsko 937,6
Řecko 744,2
Slovensko 705,7
Česká republika 674, 7
Polsko 651, 4
Itálie 568,6
Belgie 532,1
Německo 521, 1

Kromě Maďarska se na prvních třech místech neslavného žebříčku v rámci Evropy umístilo i Řecko (744 úmrtí) a Slovensko (705). V závěsu za nimi pak Česko, kde na jeden milion obyvatel připadá celkem 674 úmrtí.

Kvalita ovzduší představuje v tuzemsku dlouhodobý problém. Potýkají se s ním zejména lidé na Ústecku a v Moravskoslezském kraji. V těchto místech se na něm podílí zejména způsob vytápění domácností v menších obcích a automobilová doprava. Na Ostravsku a Frýdecko-Místecku se zase spojují všechny negativní vlivy dohromady. Společně s průmyslem pak vytváří jednu z nejhorších kvalit ovzduší v zemi.

V rámci Evropy se lidem dýchá nejlépe v rozvinutých západních zemích. Na prvních místech v kvalitě ovzduší ve světě se tradičně umisťuje Lucembursko, Irsko či skandinávské země jako Švédsko, Dánsko či Finsko. Dobrou kvalitu vzduchu mají ale i lidé v pobaltském Estonsku. Vůbec nejhorší vzduch na světě dýchají lidé v Pákistánu, Kataru a Afghánistánu.

__

bitcoin_skoleni

Čtěte dále

Tři oblíbené zážitky pro milionáře. Který si vyberete vy? Více na: http://www.euro.cz/light/tri-oblibene-zazitky-pro-milionare-ktery-si-vyberete-vy-1289752#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink

  • Našli jste v článku chybu?