Menu Zavřít

Kde se žije nejlépe za minimální mzdu?

4. 6. 2017
Autor: Profimedia.cz

Životní úroveň zaměstnanců pracujících za minimální mzdu v jednotlivých evropských zemích je vhodné porovnávat dle kupní síly minimální mzdy. V jednotlivých členských zemích EU jsou totiž rozdílné ceny zboží a služeb. Minimální mzda v paritě kupní síly je v Česku 8. nejnižší z 22 členských zemí EU, kde je institut minimální mzdy zaveden.

Minimální mzda není legislativou zavedena pouze v šesti členských zemích Evropské unie (v Dánsku, ve Finsku, ve Švédsku, v Rakousku, v Itálii a na Kypru). V zemích Skandinávie je minimální mzda stanovena zpravidla kolektivními smlouvami a její úroveň je tak v mnoha firmách pravděpodobně vyšší než by byla v případě stanovení na státní úrovni. V ostatních členských zemích Evropské unie je minimální mzda stanovena legislativou.

Správné nastavení minimální mzdy

Příliš vysoká minimální mzda zhoršuje pracovní uplatnění zaměstnanců s nízkou kvalifikací, neboť náklady práce na méně kvalifikované pracovní činnosti jsou pro zaměstnavatele vysoké. Vyspělé země světa tedy stanovují minimální mzdu nejenom s ohledem na vývoj průměrné mzdy, ale i s ohledem na nastavenou úroveň sociálních dávek. Minimální mzda by měla dobře plnit motivační a ochrannou funkci, ale současně by měla být finančně únosná pro zaměstnavatele.

bitcoin školení listopad 24

V západní Evropě jsou ceny zboží a služeb vyšší

Ceny zboží a služeb jsou v jednotlivých členských zemích EU rozdílné, nejvíce se přitom liší ceny za bydlení a služby. Při zohlednění cenových rozdílů je rozdíl v hodinové minimální mzdě nižší mezi západoevropskými a východoevropskými zeměmi nižší než při porovnávání absolutních hodnot. V absolutní hodnotě činí hodinová minimální mzda v Lucembursku 11,27 € a v Bulharsku 1,42 €. V absolutní hodnotě je hodinová minimální mzda v Lucembursku vyšší 7,9krát než minimální mzda v Bulharsku, v paritě kupní síly je však minimální lucemburská mzda vyšší již „jen“ 3,1krát.

Celý článek si přečtěte na webu Finance.cz


  • Našli jste v článku chybu?