Menu Zavřít

Krávami to nekončí. Úřad pro krizové stavy chce kromě živých stád i léky

5. 9. 2017
Autor: SSHR

S trochou nadsázky se dá říci, že krávami to nekončí. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) by ráda měla část zásob v živém mase, zákony ale nic takového neumožňují. Státní organizace zabezpečující chod státu v krizových stavech proto dokončila návrh novely, která by jí mimo jiné umožnila u soukromníků vyblokovat část jejich produkce pro svou potřebu. A kromě masa se má novinka týkat například i léků.

Správa má dosud jediný lék, a to Tamiflu. V roce 2004 nakoupila celkem 25 tisíc balení za 12,5 milionu korun pro případ pandemie ptačí chřipky. Nově by mohly přibýt například antibiotika, analgetika a další základní léky. Například v sousedním Polsku je takto vedeno až tisíc druhů léků. „Není to o tom, že bychom vymýšleli něco nového. Díváme se po sousedech, a pokud existuje nějaká nová myšlenka či námět, začínáme o tom debatovat,“ říká šéf SSRH Pavel Švagr.

Debaty ale potrvají ještě několik měsíců. Správa připravila novelu zákona, která už nestihne přijít před volbami do sněmovny a bude ji projednávat až příští kabinet. V novele zákona jde fakticky o změnu ustanovení, které nařizuje všechny krizové zásoby nakupovat do vlastnictví státu. A to nemusí být vždy výhodné.


Sporné mléko. Stát platí Agrofertu miliony za nouzové potraviny

Z holdingové stáje Agrofertu obchoduje se státními rezervami dodavatel masa Animalco a hlavně mlékárny Olma a Hlinsko.


Právě na příkladu živých stád nebo léků se to ukazuje naplno. „Rezervační princip může být levnější a lze nalézt komodity, u nichž by to bylo pro stát výhodné,“ je přesvědčen Švagr. Kdyby musel stát nakupovat živá stáda a pak je obměňovat, nebylo by to ekonomicky výhodné. Nový systém má být nastaven tak, že farmáři by chovali daný počet zvířat, stát by ale k nákupu sáhl až při krizovém stavu. Pořizovací cena by se pak rovnala tržní ceně.

bitcoin_skoleni

Ve formě živých stád by chtěla správa udržovat třetinu zásob, další by pak tvořily hotové produkty, jako jsou konzervy či salámy, a třetinu mražené maso. Právě u něj je problém s obměnou, pokud se blíží jeho expirace, protože na trhu je po něm stále menší poptávka. Zákazníci preferují více chlazené maso. Drahé je i jeho skladování.

Dále čtěte:

Je čas doplnit ropné zásoby? Správa rezerv je pro, ministerstvo financí nesouhlasí

Do Česka se vrátila většina nafty z Kraillingu. Zbytek bude složité vyčerpat


  • Našli jste v článku chybu?