Menu Zavřít

Krúpa žádá dopsání další pohledávky vůči OKD. Má jít o 40 miliard

8. 11. 2016
Autor: Michael Tomeš

Společnost Arca Services, patřící do skupiny Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy, vyzvala insolvenčního správce společnosti OKD, aby zařadil do majetkové podstaty firmy pohledávku, která vznikla kvůli dividendám nadměrně vyplaceným bývalými majiteli OKD. Podle odhadu Arca Capital by mělo jít o 40 miliard korun, které by měl bývalý vlastník OKD vrátit zpět do společnosti OKD.

Insolvenční správce Lee Louda řekl, že s výzvou Arca Capital zatím není seznámen, ale že mají obecně sepsaný celý podnik a pokud některé nároky budou vnímat tak, že do něj patří, tak je budou vymáhat. „Takže pokud to do toho podniku patří, tak to tam v podstatě je sepsáno i tak. Má to ale nějaké konsekvence (důsledky) na účetnictví, na daně a tak dále, takže musíme být obezřetní, jak k tomu přistoupit,“ řekl Louda.

Společnost Arca Services je podle Mluvčí Hanákové přesvědčena o tom, že nadměrným vyplacením dividend v období od roku 2006 do roku 2012 bývalí majitelé OKD porušili péči řádného hospodáře. „Společnost OKD vygenerovala za období od 1. ledna 2006 do konce roku 2012 čistý zisk v celkové výši 34,7 miliardy korun. Na dividendách si za stejné období však společnost postupně rozdělila celkem 65,3 miliardy korun. Výše celkem vyplacených dividend představovala v daném období 188 procent dosaženého kumulovaného zisku, přičemž běžný výplatní poměr dividend se pohybuje v rámci odvětví uhlí a energetika mezi 40 a 80 procenty ročního zisku,“ uvedla Hanáková.

Nadměrné vyplácení dividend podle ní značně oslabilo finanční stabilitu OKD. „Podle názoru Arca Capital se jedná o hlavní důvod ekonomických potíží, kterými OKD v dnešní době prochází,“ uvedla Hanáková.

OKD patří společnosti New World Resources (NWR). Majitelem většiny hlasovacích práv v NWR jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do neformálního uskupení Ad Hoc Group (AHG). Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patří podnikateli Zdeňku Bakalovi.

Minulý týden akcionáři NWR na valné hromadě schválili dobrovolnou likvidaci firmy. Zatím není jasné, co to pro další provoz OKD bude znamenat. Mezi akcionáře NWR patří i Arca.

Krúpa si kvůli OKD stěžuje i na Polsko. Čtěte více:

Miliardář Krúpa si v Bruselu stěžuje na Polsko za podporu dolů

 Pavol Krúpa

OKD se do červených čísel propadla v roce 2013. Například v loňském roce byla firma podle Sbírky listin ve ztrátě téměř sedm miliard korun. V úpadku je společnost od května. Pohledávky vůči ní přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.

Věřitelé OKD v polovině srpna rozhodli o tom, že zadlužená společnost půjde do reorganizace. Ve firmě, v níž nyní pracuje i s dodavatelskými firmami asi 12 tisíc lidí, se tak dál těží uhlí. Vedení OKD nyní vypracovává reorganizační plán.

Krúpa se v otázce OKD angažuje dlouhodobě. Již dříve nabídl, že firmu koupí. Minulý týden podal stížnost k Evropské komisi na Polsko kvůli podpoře černouhelných dolů, které vlastní stát. Podle odhadů Arca Capital podpořil polský stát tamní doly už více než 27 miliardami korun. Krúpa uvedl, že OKD na polský postup doplácí.

Podívejte se na rozhovor Euro TV s Pavolem Krúpou nejen o zájmu o OKD:


Dále čtěte:

bitcoin_skoleni

Miliardář Krúpa žádá o dopsání pohledávky vůči OKD za 580 milionů

Mládek: OKD zatím ze státní půjčky vyčerpala 150 milionů


  • Našli jste v článku chybu?