Menu Zavřít

Léky budou ve Rwandě rozvážet drony

20. 5. 2016
Autor: Redakce

Drony nemusejí být využívány jen pro záměry velkého byznysu nebo armády, ale také k užitku chudých a nemocných. Americký startup plánuje rozvážet ve Rwandě pomocí dronů léky, zdravotnické potřeby a krev určenou k transfuzím. Africká země trpí nedostatečnou pozemní infrastrukturou a letecké dodávky tak mají výrazně zlepšit zdravotní péči.

Společnost Zipline chce podle serveru wired.com ve Rwandě zřídit flotilu 15 autonomních dronů, které by hlavně na západě země měly podnikat 150 rozvážek každý den. Kromě léků a lékařských nástrojů mají nést také například krev. Tu je v chudé zemi obtížné skladovat na více místech a například právě vykrvácení při porodu je ve Rwandě častou příčinou úmrtí.

Nebude se však jednat o žádnou „zavážku až do domu“, ale drony budou létat z centrálního skladiště do 21 zdravotnických center na základě textové zprávy lékaře či zdravotní sestry. Projekt by měl být spuštěn do konce tohoto roku.

 Dron společnosti Zipline. Zdroj: flyzipline.com Dron společnosti Zipline shazuje náklad. Zdroj: flyzipline.com

Model dronu Zipline; Dron v akci - při shazování nákladu; Zdroj: flyzipline.com

V současnosti firma drony testuje v domovské Kalifornii a spolupracuje se společností UPS. Technologie i materiál budou patřit k těm jednodušším a tím pádem levnějším. Náklad bude shazován malým padákem v hodnotě půl dolaru, který bude na jedno použití.

Vláda dronům nepřekáží

Využití dronů dává ve Rwandě smysl, jelikož infrastruktura v zemi je mizerná. Jen čtvrtina cest je asfaltových, což je největší problém během období dešťů. Drony se mohou pohybovat rychlostí téměř 100 kilometrů za hodinu, navíc vzdušný prostor v africké zemi je mnohem volnější a vláda a její regulace dronům tolik nepřekáží jako například v USA.

Zipline předpokládá, že jeho náklady se vyrovnají nákladům přepravy po zemi. Jak navíc na svých stránkách dodává: „žádné silnice, žádný problém“. Zároveň do budoucna počítá s druhým centrálním skladištěm, což by rozšířilo rozsah služeb po celé 11milionové zemi.

Zipline není jediným projektem s podobnými záměry. Dobročinné využití dronů zkoumá například Google nebo nadace Billa Gatese a jeho manželky Melindy.

Přečtěte si o rozvoji hlavního města Indonésie:

Pětina Jakarťanů nemá elektřinu, ale to se mění a Češi chtějí být u toho

Jakarta střed

Čtěte dále:

Izraelský pivovar uvařil pivo, které možná pil Ježíš

FIN25

„Zdravým“ technologiím burzy nepřejí

Honda dodala do Evropy první kus svého nového bizjetu

  • Našli jste v článku chybu?