Vítězství brexitu ve čtvrtečním referendu v Británii dnes otřáslo světovými finančními trhy. Prudkému propadu se nevyhnula britská libra, akcie ani ceny ropy, zpevnilo naopak zlato.
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's varovala, že Británie si zřejmě neudrží svůj špičkový rating. Je přitom jednou z mála evropských zemí, která rating na nejvyšším možném stupni AAA ještě má.
Investoři mají obavy z dopadů brexitu na evropskou, potažmo světovou ekonomiku. Otazníky se vznášejí i nad statusem Londýna coby prvního finančního centra v Evropě. Podle analytiků bude vše záviset na tom, jak bude rozchod mezi Evropou a Británií probíhat.
Aktuální vývoj po britském referendu sledujte na Euro.cz ONLINE
Libra sestoupila až na 1,323 dolaru, nejníže od září 1985. Britská banka HSBC předpověděla, že do konce letošního roku by mohl kurz libry klesnout až na 1,20 USD.
Libra zažila nejbouřlivější chvíle za mnoho let, když po počátečním posílení až k hodnotám kolem 1,48 dolaru začala strmě padat. „Na trzích po středečních optimistických pohybech vládne panika. Lidé prodávají libru a vše, co je s ní spojeno,“ řekl analytik Ajako Sera ze společnosti Sumitomo Mitsui Trust Bank.
Britská banka HSBC předpověděla, že libra do konce letošního roku klesne až na 1,2 dolaru. Takzvaný brexit, tedy vystoupení Británie z EU, podle HSBC ještě více podtrhne problémy, které má Británie s vysokými deficity veřejných financích a na běžném účtu platební bilance.
Vývoj libry k americkému dolaru
Euro vůči libře vykazuje růst o 4,5 procenta na 81,35 pence. Předtím byl propad libry ještě výraznější a měna se nacházela nejníže za více než dva roky. K dolaru jednotná evropská měna ztrácí asi čtyři procenta, čímž se dostala pod 1,1 dolaru, tedy na nejnižší úroveň od března.
Vůči japonskému jenu libra odepisuje zhruba 12 procent a pohybuje se kolem 139 JPY. „Je to bouřlivé,“ poznamenal k situaci na finančních trzích hlavní ekonom investiční společnosti AMP Capital Shane Oliver.
Vývoj libry k euru
Evropské akcie zahájily dnešní obchodování prudkým poklesem. Hlavní index britských akcií FTSE 100 ztrácí zhruba osm procent, německý index DAX si odepisuje kolem deseti procent. Pražská burza otevřela propadem o zhruba deset procent. Kolem 9:15 byl index PX proti čtvrtku níže o 9,51 procenta na 773,94 bodu.
Index PX padá na nejnižší hodnoty od roku 2009, kdy vrcholila finanční krize, upozornil akciový analytik Komerční banky Josef Němý. V Evropě podle něj akcie některých finančních titulů ztrácejí až pětinu hodnoty.
Hluboké ztráty má ale i širší trh, panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po zahájení odepisoval asi šest procent na zhruba 1275 bodů. Masivní propad zažívají hlavně akcie evropských bank, ztrácejí od deseti do 30 procent.
Obavy z brexitu vedly k prudkým poklesům také na asijských trzích. Hlavní index tokijské burzy Nikkei uzavřel se ztrátou 7,9 procenta na 14.952,02 bodu. To představuje jeho nejvýraznější jednodenní pokles od března 2011. Během obchodování se index propadl až na 14.864,01 bodu, což byla nejnižší hodnota od října 2014.
Vývoj indexu FTSE 100
Světové ceny ropy se dnes propadly zhruba o šest procent. Cena severomořské ropy Brent kolem 06:30 SELČ ztrácela 5,9 procenta na 47,9 dolaru za barel.
Investoři mají obavy především z dopadů, jaké by mohl mít brexit na evropskou ekonomiku. „Špatný stav ekonomiky v Británii a v Evropě není pro ropu příznivá,“ poznamenal analytik ropného sektou Victor Shum ze společnosti IHS.
Vývoj ropy brent
Cena zlata dnes prudce zpevnila a dostala se na dvouleté maximum nad 1300 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Proti předchozímu dni zaznamenala až osmiprocentní nárůst. Zlato je považováno za bezpečnou investici v období politické a ekonomické nejistoty.
„Protože je brexit považován za mimořádně rizikovou událost, má tendenci vyvolávat velký zájem o zlato,“ uvedl jeden z analytiků společnosti Mizuho Bank.
Vývoj zlata
O brexitu dále čtěte: