Menu Zavřít

Liglass zatím nezaplatí, kyrgyzská strana prý porušila smlouvu

20. 9. 2017
Autor: čtk

Česká společnost Liglass Trading CZ (LTD CZ) zatím nechce zaplatit dohodnutých 37 milionů dolarů (asi 807 mil. korun) v souvislosti s plánovanou výstavbou kaskády vodních elektráren v Kyrgyzstánu. Kyrgyzská strana podle firmy zatajila problémy s předchozím ruským investorem RusGidro a navíc neoprávněně zadržuje vratnou finanční záruku 1,148 milionu dolaru (25 milionů korun), kterou měla vrátit nejpozději 11. srpna.

„Kyrgyzská strana nepostupuje dle uzavřené smlouvy, když nevynaložila žádné úsilí k zamezení škod v případě vnějšího zásahu tzv. vyšší moci ani nezabránila úniku důvěrných informací. Představitelé kyrgyzské strany se ani nezúčastnili plánovaného jednání za účelem nalezení rozumného řešení situace,“ uvedl v prohlášení generální ředitel české společnosti Michael Smelík. Proto podle něj musela firma pozastavit úhradu dohodnuté splátky, aby neriskovala zadržení dalších svých investic či investic partnerů do projektu ohroženého mezinárodní arbitráží s původním investorem RusGidro.

Firma LTD CZ sídlící u Železného Brodu převzala letos v červenci projekt budování dvou velkých a deseti menších elektráren narynské kaskády po ruské firmě RusGidro. Kyrgyzstán ruské firmě loni vypověděl smlouvu, údajně pro její platební neschopnost. V kontraktu s kyrgyzskou vládou se česká společnost zavázala, že jako nový účastník smlouvy zaplatí 37 milionů dolarů, což je hodnota dosavadních prací na narynské kaskádě, které ruská firma provedla. Od začátku se přitom objevovaly pochybnosti, zda bude česká firma schopna tak náročnou zakázku financovat.


Kvůli Liglassu mohou v Kyrgyzstánu padat hlavy. Čtěte více

 Vodní nádrž Fláje (Zdroj: Flickr)


V pondělí kyrgyzský premiér Sapar Isakov podle tamních médií ohlásil, že vláda smlouvu s českou firmou vypoví, protože Liglass nedodržel podmínky a dohodnutou sumu nepřevedl. Podle Smelíka ale dává smlouva firmě v případě sporů tři měsíce na jednání. Pokud by dohoda nenastala, měly by spor řešit kyrgyzské soudy. Liglass má ale zájem na smírném řešení a znovu dnes podle Smelíka vyzval vládu Kyrgyzské republiky k jednání. Pokud ale kyrgyzská vláda od dohody odstoupí, Liglass se obrátí na mezinárodní arbitráž.

Zeman: Vypovězení smlouvy je standardní
Ohlášené vypovězení smlouvy se společností Liglass je podle Miloše Zemana standardní. „Jestliže se tento obchod nepodařil, tak to beru jako standardní záležitost, protože vždycky v určitém procentu případů se vám určitý obchod nepodaří,“ řekl prezident.

Za to, aby Liglass získala zakázku, se přimlouval i sám Zeman. „Myslím si, že pan kancléř udělal totéž, co jsem u této firmy v rozhovoru s kyrgyzským prezidentem udělal i já,“ řekl dnes prezident. Dodal, že ve svém funkčním období lobboval za desítky českých firem, a to na základě doporučení ministerstva průmyslu a obchodu.

„Vláda a další úřady opakovaně zdůrazňovaly, že všechny spory s investorem budou rozhodovat výlučně soudy v Kyrgyzstánu a o mezinárodní arbitráži nemůže být řeči,“ poznamenal dnes hrozbám české firmy server 24.kz. Dodal, že oficiální oznámení o vypovězení dohody má být firmě odesláno až dnes, protože termín pro převod 37 milionů dolarů uplynul o den dříve. Podotkl, že podle dohody mají strany v případě sporu vyhrazeny tři měsíce na jednání. Pokud to nepovede k výsledku, následuje vznesení výhrad a reakce na ně, což zase může zabrat tři měsíce. A v poslední instanci se počítá „s vyřešením sporu podle zákonů Kyrgyzstánu“.

MM25_AI

Agentura Kyrtag zase citovala vyjádření vicepremiéra Dujšenbeka Zilalijeva, podle nějž neexistuje právní možnost prodloužit dohodu s českou firmou, zájmy země nebyly poškozeny a finanční záruka české společnosti zůstává Kyrgyzstánu.

O vývoji v kauze Liglass čtěte více:

Neznámá česká firma bude stavět elektrárnu v Kyrgyzstánu. Přimluvil se za ni Mynář

Kyrgyzstán čelí kvůli dohodě s Liglassem arbitráži. Chystá ji původní investor

Zeman doporučoval Liglass kyrgyzskému prezidentovi. Využil podklady ministerstva průmyslu

Kyrgyzský prezident se postavil za Liglass. Celou kauzu označil za „štěkání“

Liglass se brání: V Kyrgyzstánu působíme přes rok, financování je zajištěné

Smlouva s Liglassem působí v Kyrgyzstánu politické turbulence


  • Našli jste v článku chybu?