Menu Zavřít

Loni bylo objeveno nejméně ropy od roku 1947

30. 8. 2016
Autor: ConocoPhillips

Ceny ropy se drží okolo padesáti dolarů za barel a jsou stále na méně než polovině své špičky v roce 2014. Nízké ceny ovlivňují rozpočty těžařských firem a ti škrtají jako první to, co lze podle odborníků omezit nejlépe, investice do průzkumu a nových vrtů v potenciálně slibných, ale rizikových oblastech. Výsledek? Nejméně ropy z nových nalezišť za posledních sedmdesát let.

„Seškrtat investice do hledání nových nalezišť je jednodušší, neboť jsou často uzavírány formou krátkodobějších kontraktů,“ tvrdí Andrew Latham, viceprezident poradenské agentury Wood Mackenzie.

Průzkum nových vrtů patří k nejsnáze kontrolovaným (a tudíž i škrtaným) položkám i podle Eldara Satereho, výkonného ředitele ropné společnosti Statoil.

„Vzhledem ke snížení cen, musíte sledovat každý dolar, který utratíte,“ sdělil agentuře Bloomberg Pedro Parente, CEO společnosti Petroleo Brasiliro.

Výsledkem škrtů je podle Wood Mackenzie jen 2,7 miliardy barelů nové ropy objevené v loňském roce, nejnižší číslo od roku 1947. Klesly i počty nově objevených nalezišť, na pouhou desetinu oproti průměru od roku 1960. V tomto roce by to podle analytiků mohlo být ještě méně: letos z nových nalezišť ke konci srpna pocházelo jen 736 milionů barelů ropy.

Přečtěte si, jak se v ropném byznyse daří Rusům:

Gazpromu se propadl zisk o 17 procent. Pokles hlásí i Lukoil a Bašněfť

 Plynovod Gazpromu

Poptávka poroste. Co na to nabídka?

Snížil se i počet nových vrtů. V letošním roce jich ke konci srpna bylo provedeno jen 209. V roce 2015 to bylo 680 a před dvěma lety dokonce 1167. Roční průměr od roku 1960 činil 1500 vrtů ročně.

Poptávka po ropě se přitom podle údajů amerického informačního úřadu pro energetiku bude nadále zvyšovat. Světová spotřeba by se z 94,8 milionu barelů denně v tomto roce měla do deseti let zvýšit na 105,3 milionu.

To mezi odborníky budí obavy. Podle Nilse Bjurstroeama z energetické konzultační firmy Rystad Energy lze očekávat „zásadní dopad na dodávky ropy a plynu“. Ten by se měl globálně projevit výrazným zvýšením cen do roku 2025. Podle Kristin Faerovikové, ředitelky norské pobočky společnosti Lundin Petroleum, přijde dopad již dříve a to mezi pěti až osmi lety.

Investice do průzkumu (od seizmických studií až přímo k vrtům) byly v tomto roce seškrtány na 40 miliard dolarů. V roce 2014 přitom činily sto milionů,“ tvrdí Andrew Latham.

Nízké ceny, nízké riziko

Podle Bena Van Beurdena, ředitele Royal Dutch Shell, potřebují ropné společnosti do průzkumu a tvorby nových vrtů ročně investovat alespoň bilion dolarů. V opačném případě pak bude její přísun klesat každoročně o pět procent.

Nízké výkupní ceny zároveň znamenají, že při hledání nových nalezišť firmy upřednostňují lokality s nižší mírou rizika. Myslí si Bjurstroem. Zaměřují se tak spíše na tvorbu nových vrtů na již existujících nalezištích, méně pak na neprobádaná území: například arktickou oblast, kde je tvorba vrtů nákladnější, či Aljašku.

Z energetiky čtěte více:

Slunce do pustiny. U Černobylu mají vyrůst solární panely

MM25_AI

Displeje z větru. Čínský dodavatel Applu úplně zezelená

V Rusku spustili první jaderný reaktor generace III+ na světě


  • Našli jste v článku chybu?