Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se chystá zavést regulaci velkoobchodního trhu přístupu k mobilním službám. Podle něj na něm není efektivní hospodářská soutěž, zejména u rezidentních zákazníků.
Na základě tzv. testu tří kritérií nalezl úřad bariéry vstupu na trh a zjistil, že na maloobchodním i velkoobchodním trhu není efektivní hospodářská soutěž zejména v segmentu rezidentních zákazníků. Dále zjistil, že právo hospodářské soutěže není dostatečné pro odstranění nalezených problémů.
Asociace provozovatelů mobilních sítí podle výkonného ředitele Jiřího Grunda již delší dobu upozorňuje ČTÚ na pokřivení trhu vlivem tzv. „šedých operátorů“. „Vítáme, že se regulátor ve své zprávě začíná tímto fenoménem vážně zabývat. Zároveň věříme, že se nejedná pouze o laciné gesto na základě trvajícího politického tlaku na náš sektor,“ podotkl.
Výsledky testování, které zahrnovalo i mobilní datové služby, dnes ČTÚ předložil k veřejné konzultaci. Poté by měla následovat analýza trhu a na jejím základě úřad rozhodne, zda přistoupí k cenové či necenové regulaci trhu.
„Podotýkám, že všechno podléhá poměrně rigidnímu procesu, jehož součástí je i notifikace Evropskou komisí, a není to otázka příštích dnů ani týdnů,“ uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.
Vysoké ceny mobilních dat v minulých měsících kritizovali někteří politici včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ten se také minulý měsíc setkal s předsedou ČTÚ Jaromírem Novákem. Sobotka po setkání řekl, že během několika měsíců čeká výsledky tlaku na snížení cen mobilních dat pro spotřebitele.
Expert: Analýza trhu je nezbytná
Podle experta na telekomunikace Jana Matury ze serveru Mobil.cz je analýza trhu nezbytná a úřad ji měl udělat už dávno. „Trh není férový, rozdíly mezi cenami pro firmy a především úřady na jedné straně a ceníkovými cenami pro běžné uživatele je nepřiměřeně velký. A díky dosavadní pasivitě úřadů je výsledkem současná patová situace, která dost možná bude regulaci vyžadovat,“ řekl.
Vodafone se pozastavil nad tím, že ČTÚ v minulém roce zveřejnil analýzu, ve které dospěl k závěru, že žádné ze tří kritérií požadovaných pro zahájení regulace trhu nebylo splněno. „Nyní ČTÚ přichází s odlišnou analýzou, se kterou se nejdříve musíme seznámit. Na připomínky máme měsíc. Samozřejmě nás bude zajímat, jak regulátor v analýze zohlednil bezprecedentní sdílení sítí mezi společnostmi O2/CETIN a T-Mobile, které je kritickým problémem českého trhu a které již šetří Evropská komise, a k jakým zásadním změnám od předchozí analýzy na českém trhu podle ČTÚ došlo,“ řekla mluvčí firmy Markéta Kuklová. O2 aktivitu ČTÚ uvítala, T-Mobile se po prostudování materiálu zapojí do veřejné konzultace.
Na českém trhu působí tři mobilní operátoři, T-Mobile, O2 a Vodafone, a kolem 180 virtuálních operátorů. Dohromady obsluhují více než 14 milionů zákazníků.
Za posledních šest let klesla podle ČTÚ průměrná cena za mobilní volání o 66 procent na 1,02 Kč za minutu a průměrná cena za odeslanou SMS o 33 procent na 0,57 koruny za zprávu. Cena přeneseného jednoho MB dat v mobilní síti za posledních pět let klesla o 75 procent na 0,11 koruny. Průměrné ceny se přitom podle úřadu výrazně neliší od zbytku Evropy. Za poklesem stojí zavedení tzv. neomezených tarifů a vstup virtuálních operátorů na trh. Stále ale přetrvává velký rozdíl mezi vyššími cenami pro domácnosti a nižšími cenami pro firmy, který dosahuje až 50 procent. Toho využívají tzv. šedí operátoři, kteří od mobilních operátorů získávají výhodnější firemní tarif a ten pak přeprodávají koncovým zákazníkům.
Dále čtěte: