Menu Zavřít

Microsoft neférově vytlačuje antivirovou konkurenci, stěžuje si Kaspersky Lab

17. 11. 2016
Autor: Profimedia.cz

Po LinkedInu a Googlu bude v Rusku (a nejen tam) problémům s úřady čelit další americká společnost. Tou je protentokrát softwarový gigant Microsoft. Jeden z předních výrobců antivirových programů Kaspersky Lab se sídlem v Moskvě Gatesovu společnost viní z neférové hospodářské soutěže a odvolává se k antimonopolnímu úřadu.

Zdá se, že s příchodem Windows 10 Microsoft znatelně přitvrdil v prosazování svých produktů u zákazníků. Informace o nevyžádaném upgradu, přičemž cesta zpět pro uživatele neexistuje, střídají domněnky, že Microsoft ve skutečnosti aktuální systém skrytě „stahuje“ i na počítače těch uživatelů, kteří jeho výzvy ignorují. V souvislosti s tím se spekuluje i o budoucím přechodu na nový obchodní model, v němž by měli místo jednorázového zakoupení uživatelé platit poplatky za využívání operačního systému měsíčně.

Microsoft je ale invazivní i vůči konkurenci a nyní čelí dalšímu obvinění. To se má týkat trhu a působnosti v oblasti antivirového softwaru. Podle jednoho z předních světových výrobců antiviru Kaspersky Lab Microsoft na své vlajkové lodi Windows straní antivirovému programu vlastní výroby Microsoft Defender. Zároveň má i vytvářet překážky bránící v úspěchu konkurenci.

Kaspersky Lab, která má na globálním trhu s antiviry čtyřprocentní podíl, podala stížnost k antimonopolním úřadům, a to nejen v Rusku ale i v Evropské unii a dalších zemích.

Přečtěte si o problémech, kterým v Rusku čelí LinkedIn:

Cenzura, nebo boj o data? LinkedIn je jen začátek

Rusové pravděpodobně zablokují sociální síť LinkedIn již tento týden. Důsledkem je nerespektování nové legislativy.

„Domníváme se, že Microsoft využívá svou dominantní pozici na trhu operačních systémů, aby vytvořil konkurenční výhodu pro svůj vlastní produkt,“ tvrdí Eugene Kaspersky, výkonný ředitel a zakladatel firmy. Prý to lze vyčíst právě z toho, jakým způsobem se Windows 10 chovají.

Verze Windows 10, která je navzdory chronickým problémům podle názoru Microsoftu historicky nejbezpečnější verzí Windows, má nejen podle kritiků z Kaspersky Lab ve zvyku měnit uživatelské prostřední, odinstalovat programy třetích stran a následně je i nahradit odpovídajícími aplikacemi vlastní výroby. To vše se prý má dít bez souhlasu koncového uživatele.

Docházet k tomu má například, pokud majitel svůj dosavadní systém na Windows 10 upgraduje. Má li v té chvíli uživatel v systému antivirový software, který Windows 10 považují za nekompatibilní, dojde k jeho deaktivaci. Takového softwaru, jak naznačuje Kaspersky Lab, je celá řada. Alespoň tedy podle chování Microsoftu. Namísto něj se pak aktivuje Microsoft Defender. Podle Kaspersky Lab k tomu dochází bez řádného informování zákazníka. Microsoft jej tak v podstatě přetahuje konkurenci.

Kaspersky Lab nyní od úřadů dohlížejících na férovou hospodářskou soutěž v jednotlivých zemích požaduje, aby Microsoft přinutily poskytovat nezávislým vývojářům update softwaru rychleji, aby byli schopni udržet kompatibilitu softwaru s aktuálním operačním systémem. Zároveň požaduje, aby Microsoft o nedostatečné kompatibilitě softwaru a jeho případné deaktivaci zákazníka informoval a vyžadoval jeho souhlas.


Ze světa technologických společností dále čtěte:

Facebook spustil svoji firemní verzi

bitcoin_skoleni

Twitter je v obležení, kupci se ale nemusí vyplatit

Trest za brexit: Microsoft Britům výrazně zdraží firemní produkty


  • Našli jste v článku chybu?