Výzkumníci amerického gigantu Microsoft vynalezli technologicky pokročilou past, která má pomoci v boji proti viru Zika a dalším chorobám, které roznáší komáři. Chytrá krabička se začíná testovat v americkém Texasu a zdravotníci si od ní slibují nové důležité informace o chování nakažených moskytů.
Na pobřeží Golfského zálivu v Texasu se testuje desítka nových pastí, které by měly zdravotníkům pomoci v boji s virem Zika. Pasti, které budou v provozu od července, urychlí identifikaci nemocí pocházejících z moskytů a odhalí o chorobách více informací.
Pasti pochází z dílny Microsoft Research. Mají být schopny identifikovat různé druhy komárů a určit, kdy hmyz do pasti vletí. Zároveň mají rozpoznat, zda moskyt nemá Ziku či jinou chorobu jako horečku dengue nebo západonilskou horečku. Pokud ano, informaci odešle odborníkům do výzkumného centra.
„Zlepší to kontrolu nad komáry způsobem, který dosud v této zemi nikdy neexistoval,“ prohlásil pro server CNN Umair Shah, šéf úřadu pro veřejné zdraví v okrese Harris, kde se pasti testují. „Pokud to bude dělat, co si myslíme, že by mělo, pak to zcela změní pravidla hry.“
Microsoft pasti začal vyvíjet během epidemie eboly minulý rok. Jedná se o plechovku na třínohém stativu vypuzující oxid uhličitý, který komáry láká. Chycení moskyté budou identifikováni infračerveným zářením a když zařízení určí, že se nejedná o nakaženého jedince, dvířka se otevřou a past bude lákat další kusy hmyzu.
Past také zaznamená další data jako teplotu, čas či viditelnost, které pomůžou studovat chování moskytů. Na světě existuje 3600 typů moskytů a jen pár z nich přenáší Ziku nebo jiné nemoci.
Přečtěte si o překvapivé a ohromné akvizici Microsoftu: Microsoft kupuje LinkedIn. Za 630 miliard Akvizici LinkedInu možná doprovázel podvod |