Menu Zavřít

Mizerné vyhlídky: v Německu je kvůli Trumpovi ohroženo 1,6 milionu míst

31. 1. 2017
Autor: CC BY-SA-3.0 DE: Martina Nolte

Pokud dojde k vyostření vztahů mezi Spojenými státy a Německem, může u našeho západního souseda přijít o práci 1,6 milionu lidí.

Protekcionistické tendence Spojených států pod vedením Donalda Trumpa mohou mít výrazný vliv i na čtvrtou nejsilnější ekonomiku světa, Německo. První náznak zhoršení obchodních vztahů se objevil již minulý týden, kdy web WirtschaftsWoche informoval o tom, že automobilka Tesla odstupuje od kontraktu s německým dodavatelem automobilových dílů SHW Group. Dohoda měla výši 100 milionů eur.

Silně proexportní země, na kterou je navázáno i mnoho českých firem, může v případě obchodní války mezi Washingtonem a Berlínem přijít v nejčernějším scénáři o 1,6 milionu pracovních míst.

Prohlásil to ředitel mnichovského ekonomického institutu Ifo Clemens Fuest. „Celkově je ohroženo až 1,6 milionu míst, pokud by se hospodářské vztahy mezi Spojenými státy a Německem dostaly na nulovou úroveň,“ řekl uznávaný ekonom pro Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Přímo je tak ohroženo milion míst v německém průmyslu a k tomu je potřeba přičíst 600 tisíc lidí, které zaměstnávají americké firmy v největší evropské ekonomice.

„Jako vedoucí exportní země je Německo více ohroženo omezením světového obchodu než jiné země,“ dodal Fuest.

Německý export v listopadu 2016 dosáhl rekordní výše 108,5 miliardy eur a meziročně vzrostl o 5,6 procenta. Německo je po Číně a Spojených státech největším světovým exportérem.

 Růst německého exportu

Růst německého exportu od roku 1950 (v milionech eur). Zdroj: tradingecopnomics.com

Narušení prosperity ve světě

Také ekonom Marcel Fratzscher z německého institutu pro ekonomiku DIW se obává negativních dopadů na blahobyt nejen v Evropě, pokud se Trump rozhodně splnit své protekcionistické sliby. „Hrozí obchodní válka s Amerikou,“ uvedl s tím, že by tím byla narušena prosperita celého světa.

bitcoin_skoleni

Prezident ekonomického institutu v Kielu Dennis Snower připomenul, že vyostřené obchodní vztahy zatížené protekcionismem měly fatální politické důsledky ve 30. letech minulého století. „Z těchto hořkých zkušeností se všichni poučili. Až na Donalda Trumpa,“ varoval Snower. Podle něj se začíná zpochybňovat celé liberální uspořádání západního světa.

Dále o Trumpově politice čtěte:

Trumpova Amerika v Asii vyklízí pole: medvěd i drak si brousí zuby

Trump znamená potíže, bojí se Čína, Jižní Korea a Mexiko

Polákům s Trumpem nastávají nebezpečné roky, varuje polský tisk


  • Našli jste v článku chybu?