Menu Zavřít

Nejvýše a za nejvíc. Číňané v Londýně postaví Spire Tower

6. 9. 2016
Autor: Profimedia.cz

Nejvyšší rezidenční budovu v Západní Evropě postaví Číňané. London Spire Tower chce do čtyř let movitým zájemcům nabídnout pětihvězdičkový luxus a zázemí na úrovni. Oddělený vchod pro chudé však přitahuje média a mohl by vzbudit kontroverzi.

Čínská Greenland Group se do investic za oceánem vrhla v roce 2012. Podle analytiků je odpovědná za čtyři z deseti právě stavěných nejvyšších budov světa a ze světových developerů roste nejrychleji.

A expandovat nyní hodlá i v „symbolicky post-unijní“ Británii. Navzdory hysterii a spekulacím panujícím před brexitem i po něm je nyní v britském hlavním městě situace ohledně bydlení z pohledu nájemníka podle agentury Bloomberg „nejrůžovější“ od roku 2008. Ceny nemovitostí pak v důsledku výsledku referenda v srpnu klesly letos již potřetí, a to o jedno procento.

Milionový výhled

Čínští developeři však cílí na bonitnější klientelu. Do roku 2020 chtějí v londýnské čtvrti Dockland postavit luxusní mrakodrap London Spire Tower. Ten má se svými 235 metry výšky a 67 patry ambice stát se nejvyšší rezidenční budovou v Západní Evropě.

Svou „spire“ mají i Poláci. Přečtěte si o tom:

Sklobetonová dominanta. Varšava ohromuje novými mrakodrapy

 Warsaw Spire (Zdroj: Ghelamco)

Podle ředitele britské pobočky Greenlandu Wen-chao Čchiena projekt odráží „důvěru, kterou společnost vůči londýnské ekonomice a trhu chová“. A v obecném smyslu k ní mezi investory může i výrazně přispět. Cena stavby, jejíž první polovina má být hotova do roku 2018, přesáhne jednu miliardu dolarů a nabízí potenciálním zájemcům „pětihvězdičkový standard“ se zázemím na úrovni (v nabídce je bazén, bar, herní koutek pro ratolesti a lázně).

Na prodej bude 861 standardních bytů. Ceny těch nejmenších by měly startovat na půl milionu liber (16 milionů korun). Střešní apartmá v nejvyšších patrech, do kterého se vlastníci budou dopravovat privátními výtahy, pak vyjde na 3 miliony (97 milionů korun).

Do dveří s chudými ne...

Jen 91 jednotek bude pak v cenové relaci dostupnější možnostem průměrného Londýňana tak, jak společnosti ukládají požadavky městských plánovačů. A právě kvůli nim projekt počítá se separátním vchodem pro ty „méně majetné“.

To by podle listu Guardian mohlo vzbuti kontroverzi a rozvířit debatu ohledně sociálních nerovností. Stavba oddělených přístupů pro chudší obyvatele se od roku 2014 v Londýně stala u projektů výstavby luxusního bydlení smutným trendem a v podstatě „běžnou praxí“. V USA, odkud tato praktika přišla, se pak „poor doors“ minulý rok staly politikem, když je zakázal starosta New Yorku Bill de Blasio.

bitcoin_skoleni


Čtěte o tom, jak jsme na tom s mrakodrapy v Česku:

PPF prodala projekt chodovských mrakodrapů Karlu Pražákovi

PPF se brzy zbaví nejvyšší pražské budovy


  • Našli jste v článku chybu?