Menu Zavřít

Nezaměstnanost v Česku mírně klesla. Mzdy by mohly jít nahoru

8. 3. 2017
Autor: Profimedia.cz

Nezaměstnanost v Česku v únoru podle údajů českého úřadu práce klesla na 5,1 procenta z lednových 5,3 procenta. Bez práce bylo 380 200 lidí, což je nejméně od února 2008. Přibylo také volných míst, zaměstnavatelé jich nabízeli 143 098. K poklesu nezaměstnanosti podle úřadu přispívá jak růst české ekonomiky, tak příchod příznivého počasí. Podle analytiků to ukazuje na přetrvávající, výraznou poptávku po pracovní síle, což bude nadále tlačit na růst mezd.

„Dnešní statistiky o počtu registrovaných nezaměstnaných znovu potvrdily hlad po pracovní síle v Česku. Podíl nezaměstnaných bude i nadále klesat, ale mnoho prostoru k dalšímu snižování už nemá. Svého letošního minima by měl dosáhnout v červnu na úrovni 4,4 procenta,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Hospodářský růst a s ním spojená poptávka zaměstnavatelů po pracovní síle tak podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče udržují nezaměstnanost v české ekonomice nízko i na počátku kalendářního roku, což je jinak obvykle období, kdy sezónní faktory tlačí nezaměstnanost přechodně nahoru. „Z pohledu firem vývoj na trhu práce zároveň znamená, že se ve zvyšující míře budou potýkat s nedostatečným počtem zaměstnanců s vhodnou kvalifikací, což vede k tlaků směrem k rychlejšímu růstu mezd,“ upozornil.

Poptávka zůstává silná

Tradiční růst nezaměstnanosti v průběhu zimních měsíců byl totiž podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera v letošní zimně nad očekávání mírný, a to navzdory relativně chladné zimě. „To potvrzuje, že poptávka po práci zůstává nadále silná, což souvisí s pokračujícím příznivým ekonomickým vývojem. Pokračující příznivý vývoj ekonomiky bude nezaměstnanost snižovat i v letošním roce,“ uvedl.

Roční vývoj nezaměstnanosti:


zdroj: tradingeconomics.com

„Pracovní trh zůstává rozžhavený do běla,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Situace na trhu práce v mnohém podle něj připomíná rok 2007. „Tehdejší zkušenost naznačuje, že se podíl nezaměstnaných může přiblížit hranici čtyř procent a počet volných pracovních míst překročit 150 000. Obojí letos nastane zřejmě během jarních měsíců. Propad nezaměstnanosti pod pět procent čekám už v březnu,“ uvedl.

Lidé už při postupnému rozjezdu sezonních prací nacházejí uplatnění ve stavebnictví, lázeňství, lesnictví nebo třeba cestovním ruchu. „Zaznamenáváme též vyšší zájem zaměstnavatelů o pracovníky na veřejně prospěšné práce v souvislosti s jarními úklidy veřejných prostranství. A svou činnost obnovují i živnostníci, kteří dočasně přerušili své podnikání,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková. V horských střediscích navíc stále trvá zimní turistická sezona. Nezaměstnanost tak bude podle Sadílkové zřejmě klesat i nadále.

Nejméně lidí bez práce je v Praze

Nejnižší podíl nezaměstnaných má nadále Praha, a to 3,3 procenta. Naopak nejhůře na tom je Ústecký kraj, kde nezaměstnanost dosáhla 7,8 procenta. Z okresů mají nejnižší nezaměstnanost Praha-východ a Rychnov nad Kněžnou, shodně 1,8 procenta. Nejvyšší míra nezaměstnanosti pak je na Karvinsku (10,2 procenta) a Mostecku (9,9 procenta). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr má 36 regionů.


Čtěte komentář Petra Holce:

Země feťáků. Sobotka nás vyléčí svými dávkami

 Petr Holec


Na jedno volné pracovní místo nyní v ČR připadá 2,7 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (15,1), Jeseník (13,6) a Ústí nad Labem (9,7). „Z celkového počtu volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé 10.440 pozic na dohodu o provedení práce, 4455 na dohodu o pracovní činnosti,“ podotkla Sadílková.

Zaměstnavatelé měli v únoru největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, dělníky v oblasti výstavby budov, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře, montážní dělníky, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče, řezače plamenem a páječe, montážní dělníky elektro a energetických zařízení nebo nástrojáře. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.


Z trhu práce v tuzemsku čtěte více:

Chudí Češi. Za rok si vydělají 37 procent průměru EU

Průměrná mzda stoupla nad 27 tisíc. Podle odborníků přijde zdražování


V evidenci Úřadu práce bylo v únoru nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, zedníků, kamnářů, dlaždičů, montérů suchých staveb, pracovníků v ostraze, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, pomocných manipulačních dělníků nebo pracovníků v gastronomii.

MMF24


Čtěte komentář Luboše Hegera k „bohatství“ v Česku:

Kocourkov vyhlásil hranici bohatství: 36 tisíc Kč

Lubomír Heger


  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).