Menu Zavřít

NKÚ: Příjmy rozpočtu se zvýšily, daňový systém ale zůstává drahý a složitý

31. 3. 2017
Autor: Profimedia.cz

Stát v roce 2015 i v první polovině loňského roku hospodařil z hlediska naplňování státního rozpočtu lépe než v předchozích obdobích. Přesto přetrvávala řada systémových nedostatků a slabých míst. Státu se sice dařilo zvyšovat příjmy rozpočtu, daňový systém však zůstal složitý, nákladný a pro daňové poplatníky administrativně náročný. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad ve své výroční zprávě za loňský rok.

Za silné stránky hospodaření státu pokládá úřad právě zvyšování příjmů rozpočtu, lepší správu státního dluhu i rychlejší čerpání evropských peněz. Slabou stránkou je pak podle NKÚ vedle složitého daňového systému také nízké čerpání peněz na investice v loňském roce, vysoký počet změn v rozpočtu nebo například vysoký počet zakázek zadávaných mimo veřejnou soutěž.

Státní rozpočet za loňský rok skončil přebytkem 62 miliard korun. NKÚ však poukazuje na to, že jeho sestavení neodpovídalo skutečnému ekonomickému vývoji, protože rozdíl mezi rozpočtovaným schodkem a skutečným přebytkem byl víc než 130 miliard korun. „To odpovídá nedůslednému a značně formálnímu sestavování rozpočtu a vytváření skrytých rezerv, které jsou v konečném důsledku nesprávně prezentovány jako úspěchy vlády,“ uvedl NKÚ.


Němce trápí přebytek rozpočtu. Přečtěte si, co zamýšlí:

Němci vymýšlí, co s přebytkem: Dejme 640 miliard Řekům, postavme byty uprchlíkům

Wolfgang Schäuble


Prezident úřadu Miloslav Kala ve zprávě píše, že loňské kontroly poukázaly na přetrvávající podstatný problém, kterým je efektivita využívání veřejných peněz. „Až příliš často totiž zjišťujeme, že z hlediska efektivního používání veřejných peněz má Česká republika pořád na čem pracovat,“ soudí. Jako příklad uvedl výsledek kontroly peněz na ochranu životního prostředí. „Ministerstvo životního prostředí na ni dalo přes devět miliard korun, přičemž stanovilo takové cíle, ze kterých nešlo vyhodnotit, jestli má takto zásadní suma na přírodu pozitivní dopad,“ popsal.

Úřad loni dokončil 40 kontrol, prověřil 230 kontrolovaných institucí a vydal víc než stovku doporučení reagujících na zjištěné nedostatky.

Pro letošek má v plánu zatím 34 kontrol, další ale ještě může během roku přidat. Úřad loni nepodal žádné trestní oznámení, orgány činné v trestním řízení si však vyžádaly jeho součinnost v 17 případech.

bitcoin_skoleni


Přečtěte si k českému rozpočtu komentář Miroslava Zámečníka:

Rozpočet je promeškanou příležitostí, existuje ale větší problém

 Ministr financí Andrej Babiš


  • Našli jste v článku chybu?