Menu Zavřít

Nové uplatnění Muskova vynálezu. Hyperloop otestují v přístavech

16. 8. 2016
Autor: Flickr

Metoda rychlé přepravy Hyperloop, se kterou přišel Elon Musk, získává novou příležitost. Využívat by ji mohly světové přístavy. Společnost Hyperloop One podepsala dohodu s gigantem DP World.

Společnost DP World se sídlem v Spojených arabských emirátech provozuje 77 nákladních přístavů ve 40 zemích světa. Do některých z nich pustí vývojáře americké společnosti Hyperloop One, která v nich bude testovat technologii superrychlého vyskladnění zboží z lodí na pevninu.

Americká technologická firma, která rozvíjí futuristické superrychlé dopravní řešení navržené miliardářem Elonem Muskem, předběžně oznámila test vyskladňování speciální technologií v přístavu Jebel Ali v Dubaji.

Podle představitelů firmy by metoda Hyperloop mohla expresním vyskladňováním lodí do přístavních doků výrazně urychlit přepravu kontejnerů a ulevit místní dopravě, která by nemusela být zatížena těžkými kamiony.

Hyperloop Elona Muska dokáže podle teorie přepravovat náklad speciálními kapslemi při rychlosti přes tisíc kilometrů v hodině.

„Když si chceme udržet pozici na trhu, musíme být kreativní. Jde o možnost změnit pravidla hry současného logistického byznysu,“ uvedl pro Wall Street Journal Sultan Ahmed Bin Sulayem, předseda představenstva a generální ředitel společnosti DP World.

Hyperloop by mohl pomoct přístavům v Dubaji a Long Beach. Právě tam je totiž kvůli aktivitám DP World nejvíc přetížená dopravní infrastruktura, na což si stěžují nejen tamní obyvatelé, ale také zákazníci čekající na své zboží. Logistická společnost se zároveň zavázala výrazně snížit produkci emisí z fosilních paliv.

Po kanálech

Technologie však zřejmě nevyužije celý potenciál Hyperloopu, který podle Muskovy teorie dokáže přepravovat náklad speciálními kapslemi při rychlosti přes tisíc kilometrů v hodině. Hyperloop One zatím v testu dosáhl pouze rychlosti 186 kilometrů v hodině.

V přístavech by bylo zboží vyskladněno ještě na moři do speciálních plovoucích kapslí a pak velkou rychlostí přepraveno po speciálních vodních kanálech do vnitrozemí.

bitcoin školení listopad 24

Jak uvedl generální ředitel Hyperloop One, první plovoucí kapsli chtějí inženýři testovat v Dubaji. Plán zapadá také do pravidel určených regulačními úřady. Ty totiž povolily metodu zkoušet pouze na věcech, nikoli na lidech.


Čtěte také:

Hyperloop: Na Slovensku zaměstnáme tisíc lidí

Rusové připravují vlastní Hyperloop. Má být levnější

Proč Elon Musk slibuje nesplnitelné?


  • Našli jste v článku chybu?