Menu Zavřít

Pět nepříjemných pravd o penězích, které vás rozesmějí

18. 4. 2016
Autor: Mick C

Starat se o vlastní peníze nemusí být nijak složité. Odborníci tvrdí, že nejlepší rady týkající se peněz se vejdou na list papíru. Nejlepší rady shrnul deník Business Insider.

1. Investice jsou jako kočky, prostě se jimi nezabývejte

Když jde o peníze, často se rozhodujeme pod vlivem strachu, chamtivosti, nervozity. Kvůli těmto pocitům máme tendenci naše investice pořád přesouvat tam, kde to právě teď vypadá na nejbezpečnější, nejvýhodnější nebo třeba nejkonzervativnější investici. Přesouvat takto peníze ale může nakonec zruinovat i to nejsolidnější investiční portfolio. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je na vaši investici zapomenout.

Zaměřte se na dlouhodobý investiční plán, nekontrolujte, jak si vedou vaše akcie každý den, ani každý týden. Trhy padají a zase rostou a jednotlivé akcie také. Když investujete dlouhodobě, nepotřebujete se bát každého výkyvu.

2. Bonusy na kreditní kartě nejsou důležité. Hlavní je nebýt v mínusu

Kreditní karty mohou nabízet zajímavé bonusy. Ale možnost vybrat si hotovost v supermarketu (cash back), nebo pár bonusových mílí na další letenku navíc jsou zanedbatelné, když jste na kartě permanentně v mínusu.

Úrokové sazby se liší podle typu karty, ale normálně když jste v mínusu, zaplatíte úrok kolem 15 procent ročně. Když kreditku požíváte místo debetní karty a pak dlouho nesplácíte, můžou se splátky vyšplhat vysoko.

3. Když chcete hodně ušetřit, nechte platební kartu doma

Nemusíte svou debetní či kreditní kartu přímo ztratit, abyste měsíčně ušetřili 5000 korun. Zkuste je ale nechat doma a pár týdnů chodit na nákupy jen s hotovostí. Podle výzkumů lidé utrácejí podstatně méně, když platí hotovostí a ne kartou.

Je jednoduché bezmyšlenkově „přiložit“ kartu a platit, ale když máte v ruce hotovost, vidíte najednou, jak rychle mizí. A to bolí.

4. Žít od výplaty k výplatě je nebezpečné

Vidět, jak přistane výplata na účet, je skvělý pocit, ale může být i nebezpečný. Když jste na konci každého měsíce v mínusu, může se lehce stát, že jednou už to neukočírujete a budete si muset půjčit. Utrácení se může vymknout z rukou.

Není třeba utratit každou korunu, kterou máte. Když žijete od výplaty k výplatě, je dost těžké něco ušetřit. Je pak dost těžké koupit si něco většího, ať je to jen dovolená, nákup domu nebo spoření na důchod. Žijte „pod poměry“, a nikoli nad poměry.

5. Ani nejlepší plán vám nepomůže zbohatnout

Držet se finančního plánu je asi jako dát si novoroční předsevzetí. Je to jednoduché a na začátku strhující, ale brzy se to omrzí.

Naštěstí, když jde o peníze, můžete všechno docela dobře zautomatizovat. Nastavit bankovní příkazy, aby peníze odešly na investiční účet, spořící účet, anebo třeba na splátky ledničky, dřív než je stačíte utratit. Nemusíte pak mít skoro žádnou disciplínu. A dokonce i ti nejlínější tak můžou něco ušetřit.

Čtěte dále:

Hypotéky mohou překonat loňský rekord

MM25_AI

Offshore aneb V ráji milionů za vodou

Polovina Čechů a Slováků najde práci do měsíce, ukázal průzkum

  • Našli jste v článku chybu?