Menu Zavřít

Podnikatel Fischer zahájil arbitráž proti Česku kvůli zadrženým boeingům

6. 12. 2016
Autor: ČTK

Německá společnost Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF), ve které má většinový podíl podnikatel Václav Fischer, zahájila mezinárodní arbitráž proti Česku. Firma požaduje 3,1 miliardy korun (125,2 milionu dolarů) za dvě dopravní letadla Boeing 737 zadržená před 11 lety při konkurzu na Fischerův majetek.

Firma již letos v únoru podala na ministerstvo financí takzvané oznámení o existenci sporu, a to na základě mezinárodní smlouvy o ochraně investic. Na základě toho měly obě strany šest měsíců na to se dohodnout.

„Z podkladů, které máme k dispozici, se domníváme, že právní pozice České republiky je silná. Proto jsme také zamítli žádost o mimosoudní vyrovnání,“ uvedla k zahájené arbitráži ředitelka odboru mezinárodní právní služby Marie Talašová.

AMF tvrdí, že bez náhrady přišla o obě letadla kvůli neoprávněnému prohlášení konkurzu na Fischerův majetek, kvůli dvojitému neoprávněnému zápisu letadel do konkurzní podstaty a také v důsledku finálního prodeje strojů za nízkou cenu, která odrážela jejich nedostatečnou údržbu. Český stát podle AMF neochránil její investici do letadel a zodpovídá za selhání konkurzních soudů.

Letadla kvůli složitým soudním sporům stála téměř pět let odstavená na ruzyňském letišti. Nakonec se prodala v roce 2010 za víc než dva miliony dolarů (nyní asi 48 milionů korun). Podle zpráv v médiích skončily boeingy v Nigérii.

Konkurz na Fischerův majetek byl v České republice zahájen v roce 2005 poté, co o dva roky dříve vyplynuly na povrch finanční potíže Fischerových firem. Fischer s konkurzem nesouhlasil a po několika odvoláních dosáhl v roce 2008 u Nejvyššího soudu jeho zrušení. Nejvyšší soud tehdy výrok zdůvodnil tím, že na Fischerův majetek už byl dříve zahájen konkurz v Německu.

bitcoin školení listopad 24

Česko v současné době včetně sporu s AMF čelí 13 mezinárodním arbitrážím, z toho sedm souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren. Souhrnná výše všech žalovaných nároků přesahuje deset miliard korun.

Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let. Smlouvy byly většinou pro ČR nevýhodné. Ministerstvo financí již delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly.

Čtěte dále:

CK Fischer loni vydělala 146 milionů

Česko posílí v arbitrážích: Brusel posvětil zásahy proti solárníkům

Soílární panely z ptačí perspektivy
Seznam arbitráží proti ČR, které registruje ministerstvo financí
Jméno žalobce V čem dle investora spočívalo porušení závazku ČR Žalovaná částka
Antaris Solar, Michal Göde;

Voltaic Network;

Photovoltaik Knopf Betriebs;

I.C.W. Europe Investments;

WA Investments - Europa Nova;

Natland Investment Group N.V., Natland Group Limited, G.I.H.G. Limited, Radiance Energy Holding S.a.r.l.;

Jürgen Wirtgen, Stefan Wirtgen,JSW Solar (zwei) GmbH & Co.KG
Legislativní změny v oblasti obnovitelných zdrojů energie cca. 3 miliardy korun
Anglia Auto Accessories Limited Údajná pochybení českých soudů při výkonu rozhodčího nálezu cca. 40 milionů korun
I. P. Busta a J. P. Busta Údajná pochybení Policie ČR a českých soudů při procesu zajištění a předání žalobcova majetku cca. 177 milionů korun
A11Y Ltd Údajně nedostatečná výše příspěvků na pomůcky pro nevidomé a zrakově postižené cca. 565 milionů korun
WNC Factoring Ltd. Údajné pochybení České republiky-Ministerstva financí v procesu privatizace společnosti Škodaexport a.s. cca 90 milionů dolarů
WCV Capital Ventures Cyprus Limited, Channel Crossings Limited Rušení některých povolení k provozování videoloterjních terminálů cca 1 miliarda korun
A.M.F. Aircraftleasing Meier & Fischer GmbH & Co. KG Neoprávněné zapsání letadel do soupisu konkursní podstaty a jejich následné vydražení 125,2 milionů dolarů

  • Našli jste v článku chybu?