Menu Zavřít

Poražení roku: 5 amerických firem, které zarmoutily investory

30. 12. 2016
Autor: Profimedia

Snížení daní, navýšení výdajů na infrastrukturu a deregulace: v reakci na slova nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa si značná část amerického podnikatelského sektoru oddychla. Projděte si pětici společností, kterých se takzvaný efekt Trump Bump nedotkl a jejichž akcie letos klesaly mezi 37 až 75 procenty.

Americká média nazývají efektem „Trump Bump“ povzbuzení trhů po ustálení hysterie ohledně nečekaného zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Americké indexy Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq reagovaly na uklidnění pozitivně a od výsledků voleb rostly podle časopisu Forbes okolo 4 až 5 procent. Jak ale uvádí web časopisu Fortune, některé firmy na Trumpův stimul nereagovaly nebo už jejich dlouhotrvající pád nestihl zastavit. Které z nich se letos „houpaly“ nejvíce?

1. Community Health Systems -74.8 %

Community Health Systems je největším provozovatelem nemocniční péče v přepočtu na počet akutních zařízení v USA. Koncern provozující na 160 nemocnic v celkem třiadvaceti státech unie přišel během letošního roku o 2,36 miliardy dolarů ve své tržní hodnotě. Kromě nervozity ohledně toho, jak se Trump v roli prezidenta postaví k zdravotním reformám bývalé administrativy, se na tom podílela i znepokojivá míra zadlužení (15,4 miliardy dolarů). V reakci na neuspokojivé výsledky se Community Health Systems začala zbavovat aktiv a na prodej vyčlenila více než 17 nemocnic. Hodnota akcií se snížila o necelých 75 procent.

Community Health Systems Chart

Hodnota akcií Community Health Systems mezi lety 2008 a 2016 (Zdroj: Ieconomics)

2. Hertz Global Holdings -59 %

Koncern Hertz Global Holding se zaměřuje na pronájem automobilů. Společnost ani v letošním roce očekávání analytiků nenaplnila. Zákazníků spíše ubývá a spolu s tím řídne i flotila pronajímaných vozů. Svůj podíl na tom má i sílící konkurence z řad car-sharingových služeb jako Uber či Lyft. V listopadu snížil Hertz svůj výhled na zisk na akcii z 2,7-3,5 dolarů na pouhých 51-88 centů. Akcie společnosti časopis Fortune v současnosti hodnotí jako druhé nejhorší na žebříčku první pětistovky nejvýkonnějších soukromých a veřejných korporací podle hrubého obratu. Akcie společnosti v letošním roce klesly o 59 procent.

 Letošní vývoj akcií Hertz Global

Hodnota akcií Hertz Global Holdings od počátku letošního pádu (Zdroj: Ieconomics)

3. Tenet Healthcare -50%

Akcie Tenet Health šly dolů i kvůli nervozitě ohledně toho, jak se prezident Trump postaví ke zdravotnické reformě Obamovy administrativy.

Nervozita ohledně případných změn zdravotního systému koncernům jako Tenet neprospívá. (Foto: Profimedia)

Ani pro další z předních amerických zdravotnických provozovatelů nepřinesl rok 2016 pozitiva. Tenet Healthcare provozuje 9 zařízení ve Velké Británii a 470 center krátkodobé péče ve Spojených státech. V říjnu se společnost uvolila uhradit více než půl miliardy dolarů v reakci na nařčení amerického ministra spravedlnosti z porušení federální legislativy. Předpoklady ohledně zisků v posledních dvou čtvrtletích pak nenaplnila. Mohlo být ale hůře. Nestabilní akcie Tenetu zachránilo Trumpovo prohlášení, že celý Affordable Care Act (Obamovu reformu zpřístupňující péči pro méně majetné Američany) nezruší. To by Tenet i další zdravotnické společnosti poškodilo, neboť je prokázáno, že jedinci s pojištěním vyhledávají zdravotní péči častěji. I tak klesly akcie koncernu o polovinu.

Tenet Healthcare Chart

Pohyby hodnoty akcií koncernu Tenet Healthcare mezi lety 2008 a 2016 (Zdroj: Ieconomics)

4. Sears Holding -44 %

Sears Holding čelil skepsi investorů kvůli zkazkám, že jedna z jeho maloobchodních sítí Kmart čelí možnému bankrotu či rozštěpení.

Špatná zpráva pro Sears. Zkazky, že řetězci Kmart hrozí bankrot či štěpení, přispěly ke skepsi investorů. (Foto: Profimedia)

Holdingová společnost Sears vlastní řetězce obchodních domů Sears a Kmart. Koncern čelí problémům v podobě nižších prodejů a odlivu zákazníků již delší dobu a zaostává za konkurencí (Kohl’s, J.C. Penney, Macy’s). Spolu s tím jej v letošním roce zasáhl i odchod investorů. Vinu na tom sehrálo i rozšíření poplašné zprávy o tom, že řetězec Kmart čelí možnému bankrotu či rozštěpení. CEO společnosti Eddie Lambert se tuto informaci opětovně snažil vyvrátit. Navzdory tomu klesly akcie o 44 procent.

Sears Chart

Hodnota akcií holdingu Sears mezi lety 2008 a 2016 (Zdroj: Ieconomics)

5. Kindred Healthcare -37 %

Následky „Trumpovské“ nejistoty kolem zdravotnictví nese i Kindred Healthcare zaměřující se na ošetřovatelské a pečovatelské služby. Společnost, která je ve svém oboru největší v USA, ve třetím kvartále snížila svůj výhled ohledně zisků na rok 2016 na 7,2 miliardy dolarů. Původní odhadní pásmo přitom bylo mezi 7,2 až 7,3 miliardami. Podle vedení Kindred Healthcare jsou za problémy společnosti rostoucí ceny v ošetřovatelském odvětví. Vinu ale klade i změnám v kritériích, které musí zdravotnická zařízení splňovat, aby dosáhla na vládní podporu systému Medicare.

FIN25

Kindred Healthcare Chart

Vývoj ceny akcií Kindred Healthcare mezi lety 2008 a 2016 (Zdroj: Ieconomics)

Projděte si pětici pádů a milníků, které letos otřásly světovými trhy:

5 pádů a milníků na trzích v roce 2016

 Ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?