Menu Zavřít

Porušené embargo? Ázerbájdžán se chlubí českými zbraněmi od Strnada

26. 9. 2017
Autor: Charles Abarr

České zbraně se objevily na propagačním videu ázerbájdžánské armády. Šlo o samohybné houfnice Dana-M1, které vyrábí holding Jaroslava Strnada Czechoslovak Group, a raketomety RM-70. Píšou to úterní Hospodářské noviny. Česko vůči Ázerbájdžánu oficiálně dodržuje zbrojní embargo.

České úřady i tajné služby se podle zjištění HN nyní zabývají videem a způsobem, jak se zbraně na Kavkaz dostaly. Podle mluvčího Czechoslovak Group Andreje Čírtka firma při prodeji techniky postupuje v souladu se všemi zákony a mezinárodními pravidly.

Podle ázerbájdžánské agentury Trend se české houfnice Dana objevily na rozsáhlém vojenském cvičení, které se za účasti 15 tisíc vojáků konaly v Ázerbájdžánu 18. až 22. září. Informaci agentuře potvrdilo místní ministerstvo obrany. „Ázerbájdžán získal nové dělostřelecké zařízení z Česka. Samohybná děla české výroby Dana byla dodána do Ázerbájdžánu a zapojila se do rozsáhlých manévrů za účasti nejrůznějších druhů vojsk,“ napsala agentura Trend.


Vampýr na Hedvábné stezce. Jak se české zbraně dostaly do Ázerbájdžánu?

 Houfnice Dana


K vývozu vojenské techniky ze země je potřeba souhlas ministerstev vnitra, zahraničních věcí a obrany. Následně obchod povoluje ministerstvo průmyslu a obchodu, připomínají HN. „Ministerstvo obrany se v posledních letech nevyjadřovalo k žádnému vývozu armádního materiálu do Ázerbájdžánu. Nevíme tedy, jak se tam zmiňovaná technika mohla dostat,“ řekl listu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ani ministerstvo zahraničí v minulých letech nevydalo žádné povolení na vývoz vojenského materiálu do Ázerbájdžánu. „Česko v letech 2016 a 2017 navíc některé licence na export modernizovaných houfnic Dana-M1 a raketometů RM-70 zamítlo a současně notifikovalo zamítnutí partnerským zemím EU,“ sdělila HN mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Ministerstvo průmyslu zjišťuje podrobnosti, kam byly houfnice a raketomety v posledních letech vyvezeny.


Zbrojař v úzkých. O Strnadovu firmu se zajímá NBÚ

 Jaroslav Strnad

bitcoin_skoleni


Mezi Ázerbájdžánem a Arménií panuje napětí od války o Náhorní Karabach z počátku 90. let, během které zahynulo zhruba 30 tisíc lidí. V oblasti se naposledy tvrdě bojovalo loni v dubnu, během čtyřdenních bojů zahynuly zhruba dvě stovky vojáků z obou stran. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě i Evropská unie vydaly svým členům doporučení nedodávat zbraně ani Ázerbájdžánu, ani Arménii. Většina států EU toto nezávazné zbrojní embargo dodržuje, hlásí se k němu i Česko. Vloni Ázerbájdžán v Česku nakoupil nesmrtící zbraňový materiál v hodnotě přes milion eur, o rok dříve to byl trojnásobek.

Přečtěte si také:

V kauze armádních obchodů Zemanova podporovatele Strnada padly obžaloby

Proč Trump odmítá Zemana? Prý i kvůli vývozu českých zbraní


  • Našli jste v článku chybu?