V Česku přibývá firem, které se kvůli nedostatku zaměstnanců stále více zajímají o robotiku, tedy snahu nahradit lidi stroji. Loni do robotiky investovala polovina podniků, letos jich tak hodlá učinit 91 procent. Česká republika je přitom jednou z robotizací nejvíce ohrožených ekonomik v Evropě.
Co se týče robotizace pracovních míst, Česko je podle nedávné zprávy organizace pro hospodářskou spolupráci OECD druhou nejohroženější ekonomikou v Evropě. Více ohrožené je jenom Slovensko. Počet firem, pro které je prioritou v řešení nedostatku pracovních sil vytváření rozmanitých pracovních skupin zahrnujících například i roboty, se přitom podle průzkumu poradenské společnosti PwC ČR zvýšil z loňských 50 procent na 87 procent.
Podle jejího zjištění chce v letošním roce v ČR přibrat nové zaměstnance 59 procent firem a zhruba čtvrtina hodlá zachovat jejich stávající počet. Pětadevadesát procent ředitelů společností se ale obává, že na pracovním trhu není dostatek lidí pro jejich záměry.
Čtěte, jak je na tom v robotizaci Čína:
Čapek by se divil: jedničkou v robotizaci bude Čína
Podle údajů Úřadu práce bylo v březnu bez práce 356 tisíc lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 2008. Míra nezaměstnanosti klesla na 4,8 procenta z únorových 5,1 procenta. Podle analytiků má nezaměstnanost klesat i v dalších měsících, přičemž nejníže se zřejmě dostane v červnu, a to ke čtyřem procentům. Volných pracovních míst přibylo na 151 tisíc.
Firmy hledají způsoby, jak nalákat nové zaměstnance a zároveň si nenechat odlákat stávající. Podle PwC proto 98 procent podniků chce letos investovat do dobrého jména firmy, loni jich bylo 75 procent. Počet společností, které chtějí získat nové zaměstnance prostřednictvím spolupráce se školami, se meziročně zvýšil z 69 procent na 97 procent. Stálicí mezi investičními prioritami v oblasti lidských zdrojů jsou výdaje na udržení stávajících zaměstnanců, se kterými počítá 92 procent českých podniků oproti loňským 83 procentům.
„Příznivá firemní kultura, atraktivní pracovní prostředí, možnost rozvoje a kvalitní zpětná vazba se stávají nutností. A zaměstnanci se teprve ptají, co dostávají nad tento rámec. Navíc je třeba uřídit střet několika generací a nově i národností na pracovišti a přizpůsobit tomu i systém benefitů i komunikace,“ uvedl Andrea Linhartová Palánová z PwC. Podle ní firmám chybí lidé napříč všemi obory, zejména kritická situace je ale mezi technicky a technologicky vzdělanými pracovníky a IT odborníky.
Čtěte, jak robotizaci komentuje ekonomka Švihlíková: