Menu Zavřít

Pražská bída. Země se rozvíjí díky regionům

18. 7. 2016
Autor: čtk

Praha stále přitahuje lidi z celé země a zůstává s přehledem nejbohatším městem. Hospodářský růst Česka ale teď táhne hlavně jižní Morava a Zlínsko. Hlavní město se naopak potýká s vážnými ekonomickými problémy.

Venkovského návštěvníka Prahy dnes na Můstku nic nepřekvapí. I když v hlavním městě byl naposledy před deseti lety, v obchodním epicentru země na začátku Václavského náměstí nemá problém se zorientovat. Za tu dobu se tady nic nezměnilo. Není znát žádný pokrok: původní obchody jsou na svém místě, staré stánky nabízejí stále stejné klobásy, zašlé keře uprostřed náměstí pouze nepatrně povyrostly.

Kousek stranou ale přece jen dominuje jeden nový prvek. Prázdné výlohy reprezentativní budovy svědčí o zašlé slávě. Člověk jako by se mrknutím oka přenesl někam do vybydleného amerického Detroitu, kde luxusní městské domy chátrají opuštěné bez obchodů.

Podobný je osud i této budovy na jedné z nejlepších adres v Praze. Předloni ji opustil rakouský maloobchodní řetězec Julius Meinl. Jeho obchodní dům s delikatesami prodělal na Můstku přinejmenším desítky milionů korun. A netrvalo to ani rok. Kvůli obavám z ještě větší ztráty Rakušané českou metropoli kvapem opustili. Praha prostě není Vídeň, znělo zdůvodnění rakouských majitelů při předčasném úprku ze Starého Města.

Aby tenhle první a možná i poslední pokus o prodej luxusní gastronomie v Česku nebyl tak smutný, u Meinlů si z něj začali dělat legraci. Česko totiž rodina opouští tak nějak opakovaně. Začalo to už před nějakými 150 lety, kdy se první Meinl sbalil a utekl z rodných západočeských Kraslic. Tak vtipný ale není současný osud prémiového paláce na Můstku, který zhruba rok a půl zůstává bez nájemce. Realitní makléři ze společnosti CBRE, která prostory nabízí, o nepovedené snaze sehnat dobrého maloobchodníka raději mlčí.

Praha v posledních deseti letech žije z minulosti. Zasekla se v čase, zůstává sice s přehledem nejbohatším „krajem“ z celé republiky, ale na ostatní české regiony začíná ztrácet. A to rozdílem koňské délky. Nejnovější data o hospodářském rozvoji českých krajů v letech 2005 až 2014 potvrzují, že pražský hrubý domácí produkt rostl v uplynulé dekádě zhruba polovičním tempem oproti Zlínsku a jižní Moravě.

FIN25

Oba moravské kraje dokázaly po vstupu země do Evropské unie svůj hospodářský výkon zvýšit bezmála o polovinu, zatímco Praha se propadla mezi nejméně progresivní regiony země.

Celý článek čtěte v aktuálním vydání týdeníku Euro


  • Našli jste v článku chybu?