Menu Zavřít

Průměrná sazba hypoték překročila dvě procenta

17. 5. 2017
Autor: Michael Tomeš, mf

Průměrná úroková sazba hypoték v dubnu stoupla na 2,01 procenta z březnových 1,95 procenta. Na této úrovni byly sazby naposledy v únoru 2016. Vyplývá to z Hypoindexu Fincentra. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb.

Hypotéky tak stále zdražují a jejich dostupnost je horší. To se promítá i na snižujících se počtech a objemech. V dubnu bylo sjednáno 8555 nových hypotečních úvěrů, což je o 1833 méně než v březnu. I objemy byly v dubnu nižší, a to o 3,5 miliardy korun proti březnu. Ve čtvrtém měsíci objemy klesly na 17,579 miliardy korun.

Hypotéky se stávají méně dostupnými se zpřísňujícími se doporučeními České národní banky (ČNB). Již dnes banky nesmí poskytnout úvěry nad 90 procent zástavní hodnoty nemovitosti. „Ve sněmovně přitom leží 'technická' novela zákona o ČNB, která dodává centrální bance další pravomoci. „A pokud by jich využila v rozsahu naznačeném ve Zprávě o finanční stabilitě, na hypotéku by dosáhl jen málokdo,“ upozornil hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.

 Hypoindex duben 2017

Z doporučení ČNB mají banky nejvíce práce s limitem maximálně 15 procent objemu úvěrů nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Zájem o toto pásmo je stále výrazně vyšší než uvedený limit. Zvyšování sazeb v tomto segmentu tak bude i v nejbližší době stěžejním faktorem pro růst průměrných úrokových sazeb, uvedl Rajdl.

Banky již zareagovaly na doporučení vyššími úrokovými sazbami a spotřebitelé nižším zájmem, shrnul ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták. Dodatečná zpřísnění ve smyslu návrhů ČNB, které jsou teď na půdě parlamentu, by podle něj reálně zamezila až třetině domácností přístup k vlastnímu bydlení a odkázala je do pronájmů.

Při těchto nových parametrech se mohou do problémů dostat i lidé, kteří už hypotéku čerpají a budou chtít po skončení fixace úrokové sazby refinancovat, míní ředitel developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský. Řada z nich se podle něj dostane do situace, kdy nebudou splňovat přísnější podmínky dané novým zákonem a budou tak v podstatě rukojmími své stávající banky. Jde zejména o ty klienty, kterým po zpřísnění podmínek bude končit fixace úrokové sazby a jejichž hypotéka přesahuje 90 procent hodnoty nemovitosti, poznamenal.

Zájem o hypotéky, který banky zaznamenaly letos v prvním čtvrtletí, byl podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy neudržitelný. Se zvyšováním sazeb a zpřísňováním podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů lze právě od druhého kvartálu počítat s ochabováním zájmu o hypotéky. Poroste poptávka po jiných typech úvěrů, jimiž se lidé budou snažit regulaci ČNB obejít a nemovitost financovat více druhy úvěrů naráz, podotkl.

MM25_AI

Ondřej Mašín z realitní společnosti Reality IQ mírně rostoucí tendenci zdražení úvěrů přisoudil situaci na trhu nemovitostí. Nových bytů je obecně nedostatek a poptávka po nich výrazně převyšuje nabídku. Velkou část novostaveb navíc skupují investoři za účelem dalšího pronájmu a ještě tak umocňují jejich nedostupnost. V několika příštích měsících neočekává, že by se situace jakkoliv razantně změnila.

Na svém se drží průměrná výše hypotéky. Od listopadu 2016 si lidé v průměru půjčují přes dva miliony korun. Ani letos v dubnu tomu nebylo jinak a průměrná hypotéka dosáhla na 2,054 856 Kč.

Magistrát vybral pozemky pro stavbu obecních bytů. Stavět začne do tří let

Výnosné hypotéky a podílové fondy přispěly ke zvýšení zisku České spořitelny

80procentní hypotéky zdražují. Stávají se nedostatkovým zbožím


  • Našli jste v článku chybu?