Menu Zavřít

Růst čínských investic do fixního majetku je poprvé za šestnáct let jednociferný

13. 6. 2016
Autor: čtk/AP

Růst čínských investic do strojů, budov a dalšího dlouhodobého majetku zpomalil v prvních pěti měsících roku na 9,6 procenta. Je to poprvé za 16 let, kdy zůstal pod deseti procenty. Dnešní údaje podle agentury Reuters naznačují, že opora v podobě rekordního růstu úvěrů se zřejmě rychle vyčerpává, a do hry se znovu vrací očekávání dalších kroků na podporu ekonomiky.

Investice do dlouhodobých aktiv, jako jsou pozemky, stroje nebo software, jsou klíčovým motorem druhé největší světové ekonomiky. Trh předpokládal, že v období od ledna do května vzrostou meziročně o 10,5 procenta.

Investice soukromých firem ve stejném období zpomalily růst dokonce na 3,9 procenta, což je rekordní minimum. Ještě za první čtyři měsíce roku, tedy od ledna do dubna, byly meziročně vyšší o 5,2 procenta. Loni pak růst dosahoval dvouciferných hodnot.

MM25_AI

Soukromé investice představují zhruba 60 procent veškerých investic v Číně. Slábnoucí investice naznačují, že hospodářský růst Číny je stále závislejší na vládních výdajích. Ty se do ekonomiky dostávají prostřednictvím rozbujelých a mnohdy nedostatečně efektivních státních podniků a Peking již dříve přislíbil jejich reformu a zeštíhlení.

Čínské investice do fotbalu naopak rostou

Fotbalový Milán ovládnou Číňané. Kupují oba rivalské týmy

 Tisková konference společnosti Suning při příležitosti akvizice Interu Milán

Analytici tvrdí, že pokud čínská vláda nenapumpuje do ekonomiky další peníze, mohlo by prudké zpomalení soukromých investic ohrozit růstový cíl pro letošní rok, stanovený na 6,5 až sedm procent. Ve světě se přitom množí obavy z nadměrného zadlužování v Číně. Nejnověji se v tomto duchu vyjádřil o víkendu Mezinárodní měnový fond (MMF). Peking podle něj musí rychle jednat, aby se vypořádal s rostoucím podnikovým dluhem, který podle odhadů MMF dosahuje zhruba 145 procent hrubého domácího produktu Číny.

  • Našli jste v článku chybu?