Pink tax, tedy růžová daň, je termín popisující domněnku, že výrobky určené pro ženy jsou dražší než ty pro muže. Výzkumníci z Boomerang Commerce (BC) teď ale dokázali, že taková praxe skutečně platí. Růžové produkty jsou podle nich výrazně dražší. Největší rozdíl zaznamenali u hraček.
Společnost Boomerang Commerce, která se zabývá optimalizací cen, se v rámci svého výzkumu zaměřila na padesátku oblíbených produktů napříč sedmnácti kategoriemi. Do šetření zahrnula šest velkých internetových prodejců: Amazon, Walmart, Target, Macy’s, J.C. Penney a Bloomingdales. Zkoumala takové výrobky, které lze objednat ve více barevných variacích, včetně růžové.
Výsledky jsou jasně průkazné: ve všech případech byla růžová verze produktu nejdražší. „Z naší analýzy se zdá, že za růžovou barvu se opravdu platí přirážka. A někdy to je skutečně velký rozdíl,“ přiznává výkonný ředitel společnosti Guru Hariharan.
Za růžovou tříkolku patnáct dolarů navíc
Největší nepoměr v cenách zaznamenali výzkumníci u hraček. Demonstrovali jej například u dětské tříkolky od výrobce Fisher-Price, která na Amazonu stojí v běžné verzi 43 dolarů (přibližně tisíc korun). Pokud jej však zákazník bude chtít v růžové, zaplatí o patnáct dolarů víc. Podobný případ byl zaznamenán i u dětského kola na stránkách Target, které stálo běžně 64 dolarů, v růžovém provedení pak o šestnáct víc.
Boomerang Commerce tvrdí, že u výzkumu neřešili generové hledisko, je však patrné, že hrálo svou roli. U propagačních materiálů jsou ve všech případech růžového produktu vyobrazeny dívky. Jen se tak podpořila data z dřívějšího průzkumu oddělení péče o zákazníka z New Yorku, který tvrdí, že produkty určené pro dívky jsou průměrně o sedm procent dražší než ty pro chlapce.
Je po růžové větší poptávka?
Velká propast mezi cenami je přitom způsobena spíše prodejci než výrobci. Původní doporučené ceny jsou totiž u růžových výrobků vyšší jen mírně. Podle Hariharana to může být způsobeno poptávkou. Růžové produkty jsou podle něj hůře k dostání, což může způsobovat jejich vyšší nacenění.
Podobný výzkum, který však byl spíše než na barvu orientován na pohlaví, provedli už dříve výzkumníci z The Times, kteří zjistili, že ženy platí skutečně více. Například obyčejné bílé tričko u prodejce Topshop stálo osm liber pro muže a dvanáct pro ženy.
Přečtěte si, jakým směrem se vyvíjí LEGO Zbraně a boj. Lego je rok od roku násilnější |