Menu Zavřít

Šéf Applu měl slíbit Trumpovi, že postaví v Americe tři velké továrny

26. 7. 2017
Autor: čtk

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook slíbil postavit ve Spojených státech tři velké továrny. V rozhovoru s listem The Wall Street Journal (WSJ) to řekl americký prezident Donald Trump. Neupřesnil ale, kde by měly stát, ani kdy se má začít s jejich výstavbou. Apple se ke zprávě zatím nevyjádřil, o záměru investovat ve Spojených státech už ale Cook dříve hovořil.

„Mluvil jsme s ním (Cookem), slíbil mi tři velké továrny - a to opravdu velké,“ prohlásil Trump.

Cook v květnu uvedl, že Apple plánuje vytvořit fond, který bude mít k dispozici jednu miliardu dolarů (22,4 miliardy korun) a který bude investovat do amerických společností zabývající se pokročilou výrobou. Firma chce také financovat programy zaměřené na výuku psaní počítačového kódu pro tvorbu aplikací.

Trump v průběhu předvolební kampaně kritizoval Apple za to, že vyrábí většinu svých produktů v Číně. V lednu pak řekl, že chce firmu přesvědčit, aby vyráběla v USA.


Přečtěte si, do jaké firmy Apple nedávno investoval:

Apple pozná obličeje. Koupil izraelskou firmu RealFace

Apple údajně koupil izraelský RealFace, startup vyvíjející software pro rozeznávání obličejů.


Trump rovněž uvedl, že společnost Foxconn, která je hlavním dodavatelem Applu, plánuje v USA postavit velkou továrnu. Stát by mohla ve Wisconsinu. Foxconn minulý měsíc oznámil, že investuje více než deset miliard dolarů do továrny na výrobu displejů ve Spojených státech.

Výstavba tří výrobních závodů by byla pro Apple nebývalým rozhodnutím. Firma teď vlastní pouze jednu továrnu, a to v irském Corku, která funguje od roku 1980 a využívá výhod nižších daní ze zahraničních zisků. Apple v současnosti při výrobě přístrojů iPhone, iPad a Mac spoléhá na smluvní výrobce, jako je Foxconn, Pegatron, Wistron a další.

Apple pod Cookovým vedením také vytvořil jeden z nejdokonalejších dodavatelských řetězců, převážně v Asii, kde získává součástky od čipů až po paměti. Posílají se do výrobních továren v Číně, kde se montuje ročně více než 200 milionů iPhonů. Apple díky tomu mohl dosáhnout hrubé ziskové marže, což je pozorně sledovaný ukazatel ziskovosti, kolem 38 procent a na celosvětových ziscích z prodeje chytrých telefonů se firma podílí více než 90 procenty, uvedl WSJ.

bitcoin_skoleni

Profesor Syracuské univerzity v New Yorku Jason Dedrick, který se zaměřuje na globalizaci v informačních technologiích, v prosinci uvedl, že pokud bude Apple nucen přesunout výrobu do USA, bude to pro něj znamenat znevýhodnění v konkurenci s firmami jako je Samsung Electronics. Odhadl také, že montáž iPhonů v USA zvýší výrobní náklady na jeden přístroj o 30 až 40 dolarů. Pokud by se součástky jako procesory, paměti nebo displeje vyráběly rovněž v USA, cena by se zvýšila o 80 dolarů (1790 korun).

Přečtěte si také:

Pud sebezáchovy radí Applu vsadit na rozšířenou realitu

Apple Park se otevře v dubnu. Projekt plánoval ještě Steve Jobs

Buffett je při chuti. Výrazně investuje do Applu


  • Našli jste v článku chybu?