Menu Zavřít

Siemens investuje do 3D tisku. Turbínu s tištěnými díly zkouší v Česku

11. 8. 2016
Autor: Siemens

Německý průmyslový holding Siemens posiluje v oblasti 3D tisku. Ovládl britského výrobce Materials Solutions, který speciální metodou vyrábí těžké strojírenské produkty. První turbína s 3D tištěnými komponenty slouží brněnské městské elektrárně.

Nejen protézy či sofistikované součástky pro kosmický prostor, ale také těžké průmyslové přístroje. 3D tisk se během krátké doby rozšířil do mnoha sektorů, kde je nouze o levnější a flexibilnější výrobní postupy. Reflektuje na to také společnost Siemens, která oznámila převzetí 85procentního balíku akcií britské společnosti Materials Solutions. Hodnotu transakce žádná ze stran nepřiblížila.

Firma z Worcesteru je průkopníkem techniky laserového tavení při výrobě kovových dílů s vysokou pevností. Nyní se Materials Solutions zaměřuje na využívání 3D tisku v průmyslové výrobě. Produkuje hlavně strojírenské díly a turbíny. Firma má patenty na software pro strojírenskou výrobu 3D tiskem. Z levného vstupu – kovového prášku – umí pomocí laseru a 3D tiskáren vyrábět i ty nejtěžší strojírenské výrobky.

Podle generálního ředitele divize Power & Gas ze Siemensu Williho Meixnera bude Materials Solutions vlajkovou lodí německé firmy ve specifickém oboru energetického strojírenství.

Díky nové technologii se má doba oprav turbín Siemensu zkrátit z měsíců na týdny.

Z akvizice Siemensu již těží i Česko. První parní průmyslová turbína vyrobena technologií Materials Solutions našla uplatnění v městské elektrárně Brno. „Celý projekt generální opravy elektrárny zastřešil Siemens Česká republika prostřednictvím své divize Power Generation Services. Ta pro zákazníka realizovala generální opravu několika důležitých částí v elektrárně, mezi nimiž byla i spalovací turbína. Při její opravě byla poprvé použita technologie 3D tisku a touto cestou vznikly tři hlavice směšovacích hořáků, v nichž se mísí vzduch s plynem,“ potvrdil pro Euro.cz Siemens.

Siemens ovládal Material Solutions postupně. Loni v srpnu převzal prvních 14 procent firmy. „Firma Materials Solutions pronikla do vysoce náročných oborů, jako je výroba elektrické energie, motosport nebo lestnictví. Jsme si jisti, že naše know-how a zkušenosti budou pro Siemens významným přínosem,“ uvedl v tiskovém prohlášení zakladatel a generální ředitel Materials Solutions Carl Brancher.

Německý gigant navyšuje investice do 3D tiskového průmyslu už několik měsíců. Začátkem února otevřel ve švédském městě Finspång první výrobní závod pro hromadnou výrobu kovových 3D tištěných komponentů. Celková investice do závodu na takzvanou kovovou aditivní výrobu činila zhruba 21,4 milionu eur.

Investovali 6 miliard

3D tiskové stroje na kov ve Švédsku slouží především pro rychlé prototypování, a výrobu a opravu průmyslových plynových turbín Siemens. Díky nové technologii se má doba oprav zkrátit z měsíců na týdny.

Jak nyní manažeři Siemensu prozrazují, firma pracuje na vývoji vlastních 3D patentů už několik let. Společnost do vývoje 3D tisku dosud nalil 6 miliard dolarů a první výrobky z 3D tiskáren vyrobil už v roce 2014 v rámci divize Rail Automatio.

MM25_AI

V Česku má Siemens sedm závodů a 9200 zaměstnanců. V tuzemsku má výrobní závody zejména na Moravě, kromě Brna v Drásově, Mohelnici nebo Frenštátě pod Radhoštěm.


Čtěte také:

Brněnský Siemens dodá turbíny do elektráren v Izraeli

Siemens spojí větrný byznys s Gamesou. Vytvoří lídra trhu

Český Siemens jedním ze světových center vývoje kolejových vozidel


  • Našli jste v článku chybu?