Menu Zavřít

Skandinávci vyvracejí mýty o přeplacených bankéřích

16. 3. 2017
Autor: danskebank.com

Severští bankéři, kteří řídí nejziskovější banky na světě, vydělávají mnohem méně než jejich kolegové v Řecku.

Generální ředitelé šesti největších bank Skandinávie si za loňský rok podle kalkulací agentury Bloomberg vydělali jen polovinu toho, co bankéři jinde ve světě. Přesto, že v evropském žebříčku návratnosti kapitálu a kapitálové přiměřenosti patří jimi řízené finanční ústavy mezi nejlepší.

 Casper van Koskull, šéf Nordea Bank Casper von Koskull

Příkladem může být Casper von Koskull, šéf Nordea Bank, která jako jediná ve Skandinávii patří mezi globálně systémově důležité banky. Loni si vydělal 2 457 528 eur (více než 66 milionů korun). Ve mzdě je započítána pevná i pohyblivá složka, benefity a příspěvek na penzijní spoření. Jeho banka přitom přinesla investorům celkovou návratnost kapitálu 16 procent, což je vysoký nadprůměr. Tato částka je více než o polovinu nižší oproti té, kterou si loni domů odnesl například šéf britské Lloyds Banking Group.

Dalším „lowcostovým“ bankéřem je například Thomas Borgen, generální ředitel Danske Bank (která má nyní mimochodem vyšší tržní hodnotu než Deutsche Bank). Loni si vydělal zhruba 2,6 milionu dolarů (také zhruba 66 milionů korun) včetně benefitů. To je o 40 procent méně, než si vydělal šéf banky Standard Chartered.

Thomas Borgen, generální ředitel Danske Bank Thomas Borgen

Ve Švédsku vláda tvrdí, že když jsou bankéři placeni příliš dobře, riskují, že proti sobě poštvou veřejnost. Banky by si měly uvědomit, že „nadměrné bonusové programy a hlavně programy, které nabádají k neúměrnému riziku v honbě za vyšší ziskovostí, jsou nezodpovědné,“ uvedl nedávno ministr pro finanční trhy Per Bolund.

Skandinávský příklad může dodat odvahu některým evropským bankám, aby se rovněž pokusily snížit bonusy pro bankéře. Podle únorové zprávy Evropského bankovního úřadu vydělávají top bankéři ve Skandinávii v průměru asi o třetinu méně než bankéři v Evropě. Celkové mzdy bankéřů v severských zemích se pak v evropském srovnání pohybují v nejnižší třetině. Nejlépe placení bankéři ze Skandinávie vydělávají výrazně méně než jejich kolegové v Řecku, na Kypru, ve Španělsku či Velké Británii. Výdělky bankéřů v Česku zpráva neuvádí.

Nejlépe placení evropští bankéři (rok 2014):

Nejlépe placení výkonní šéfové evropských bank

Ukazatele návratnosti bank naznačují, že bankéři nemusí nutně dostávat vysokou mzdu, aby podávali nadprůměrný výkon. Ve skutečnosti je tomu možná dokonce naopak: vyšší mzdy podněcují k rizikovému chování, které může poškodit banky i ekonomiku, v níž banky působí. Zmíněný Thomas Borgen si tak loni vydělal méně, než někteří britští burzovní tradeři, kteří za manipulaci sazby LIBOR šli nedávno do vězení. Jeden z nich, Jay Merchant, který pracoval v Barclays, si v roce 2007 vydělal 2,2 milionu liber (68 milionů korun), o dva miliony korun víc než Borgen.

V Česku banky odměny managementu nezveřejňují, uvádějí je jen celkově za celé vedení. Nicméně podle dřívějších odhadů vydělávají šéfové českých bank zhruba mezi 10 až 20 miliony korun.

bitcoin školení listopad 24

Dále čtěte:

Řecké firmy ví, jak obejít daně. Zaměstnancům neplatí penězi

Vytěžit z brexitu maximum: Paříž láká tisíce bankéřů

Moderní obchodní a finanční centrum Paříže La Défense


  • Našli jste v článku chybu?