Menu Zavřít

Solárníci z Photon Energy opět expandují. Chtějí se svézt na vlně solárního boomu v Maďarsku

25. 8. 2017
Autor: CC BY-NC-ND 2.0: Brookhaven via Flickr

V Praze sídlící energetická skupina Photon Energy si vyhlédla další zemi, ve které chce rozjet investice do solárních panelů. Do středu zájmu podniku vedeného Michalem Gärtnerem a Georgem Hotarem se dostalo Maďarsko. První elektrárnu o výkonu 520 kilowattů chce Photon Energy v této zemi postavit ještě v letošním roce.

Zmíněná elektrárna vyroste u obce Fertőd na severozápadě Maďarska. Jedná se o projekt, který Photon Energy získala díky odkupu firmy Fertőd Napenergia-Termelő. Spolu s ní získala i všechny potřebné licence a práva včetně stavebního povolení. O něco později má následovat výstavba dalších solárních elektráren v regionu Pest o celkovém výkonu 6,3 megawattu.

Podmínky pro investování v Maďarsku jsou nastaveny celkem příznivě. Pevná výkupní cena ve výši 103 eur za megawatthodinu má platit po dobu 25 let. Opakování radikálního zásahu proti solárnímu boomu, k jakému došlo v Česku na konci roku 2010, se Georg Hotar příliš neobává. „Solární energie nedráždí lidi tolik jako před sedmi lety. Výkupní cena není na desetinásobku tržní ceny elektřiny, je to dvojnásobek či dvaapůlnásobek současné tržní ceny. Maďarsko se navíc musí směrem k Bruselu snažit, aby splnilo cíl pro podíl obnovitelné energie,“ říká Hotar.


Vláda chce řešit zvýšení solární daně. Populismus, zní od Solární asociace

ilustrační foto


Hlavní prioritu však ve Photon Energy má expanze na australském trhu. Do této země se již dříve přestěhoval druhý spolumajitel firmy Michal Gärtner. Photon Energy zde v současnosti připravuje projekty v rozsahu až 1000 megawattů. Malou část z nich chce sama postavit a provozovat. Největší projekty, jako je třeba 316megawattový solární park Gunning, chce pouze připravit a poté prodat zájemcům z řad energetických společností či finančních investorů.

MM25_AI

Photon Energy uvedl své akcie v říjnu 2008 na varšavskou burzu, od loňského podzimu se s nimi obchoduje i na pražském akciovém trhu. Hospodaření firmy, která vlastní solární elektrárny v Česku, na Slovensku a v Austrálii o celkovém výkonu 25,5 megawattu, bylo v minulých letech ztrátové. V letošním prvním pololetí se vrátila do kladných čísel, zisk po zdanění dosáhl 2,2 milionu korun.

Přečtěte si také:

Firma s českými kořeny chystá v Austrálii projekt obří solární elektrárny

Po solární dani i bioplynová? Stát přiškrtí dotace pro nejziskovější elektrárny

Solek Group prodala v Chile elektrárnu za 80 milionů


  • Našli jste v článku chybu?