Skupina Czechoslovak Group miliardáře Jaroslava Strnada vyrazila za akvizicí do Srbska. Jako jediná podala nabídku na převzetí zadlužených strojíren v Kruševaci. Strnad nabídl 100 milionů korun, asi desetinu odhadní hodnoty firmy. Zda ji ovládne, rozhodne věřitelský výbor.
V privatizační soutěži o strojírny IMK 14. oktobar ve městě Kruševac se Strnad neutkal se žádným konkurentem. Jeho srbská dceřiná firma SCMG – 14. Oktobar díky tomu tendr hravě vyhrála.
„K této otázce zatím nemůžu žádné vyjádření poskytnout, protože oficiálně nám výsledek soutěže ještě oznámen nebyl,“ uvedl na dotaz webu Euro.cz mluvčí skupiny Czechoslovak Group Andrej Čírtek.
Podle zprávy portálu blic.rs, která vychází z informací agentury poskytující licence správcům konkursní podstaty, nabízí český podnikatel za srbskou firmu 485 milionů dinárů, což je asi 100 milionů korun. Šlo by o mimořádně výhodnou koupi, protože odhadci mluví až o desetinásobné hodnotě výrobního kapitálu firmy. Proto musí o obchodu rozhodnout věřitelský výbor.
Firma IMK 14. oktobar je v konkurzu od ledna 2016. Strojírny vyrábějící těžké stroje jako rypadla, pásové traktory či díly pro tanky zaměstnávaly za nejlepších časů 8000 lidí. Po rozpadu Jugoslávie následovaly ztrátové roky. V srpnu 2015 musela firma zastavit výrobu a propustit většinu zaměstnanců. Dnes jich má pouze 160 a dluh firmy představuje 2,8 miliardy korun.
Společnost vlastní kromě centrálního závodu Kruševac také tři odštěpné závody ve městech Varvarin, Brus a Ražanj. Podle kritiků privatizace chce Czechoslovak Group zachovat pouze výrobu v Kruševaci.
O aktuálním byznysu Jaroslava Strnada čtěte víc:
Do Strnadovy opravny letadel Job Air Technic vstoupili slovenští miliardáři
Srbská vláda přijala 31. ledna 2015 akční plán, který umožňuje prohlášení konkursu 188 firem z celkového počtu 512 státních podniků, které jsou na privatizačním seznamu srbské privatizační agentury. Velkou část zkrachovalých podniků se stát rozhodl zlikvidovat.
O některé ze srbských firem měla v minulosti zájem i známá česká a slovenská podnikatelská jména. Společnost ECPI Management z investiční skupiny, kterou založil a spoluvlastní český expremiér Mirek Topolánek, se ucházela o tamní chemičku HIP Azotara. V Srbsku byla aktivní i skupina Aetheon Capital, za kterou stojí investor Jaromír Peklo. Ta chtěla privatizovat pivovar v Bělehradě.
Sám Strnad se v loňském roce pokoušel skrze Tatru převzít srbskou automobilku FAP živenou jen státními subvencemi. Do konce dotáhla svůj investiční záměr společnost Sebre miliardáře Petra Němce a Jana Fidlera, která loni koupila dvacetiprocentní podíl v někdejších největších srbských filmových studiích Avala Film.
Bělehrad v rámci privatizace stále nabízí na 150 firem se státním podílem.
Čtěte také: