Menu Zavřít

Tahanice o Vítkovice: exekutor donutil miliardáře Berana vrátit akcie Světlíkovi

10. 4. 2017
Autor: Martin Pinkas, Euro

Spor mezi Janem Světlíkem a Davidem Beranem o zhruba 11procentní podíl Vítkovice Holding dnes skončil. Exekutor vydal akcie Janu Světlíkovi. Stalo se tak po 12 letech, ve kterých se Světlík u arbitráže i různých soudů domáhal vlastnického práva k cenným papírům a bojoval současně s Beranem i skupinou KKCG, která si dělala na akcie nárok. Za vydané akcie Světlík vrátí Beranovi původně sjednanou kupní cenu s úroky, tedy okolo 100 milionů korun.

Dnešní exekuce byla závěrečným krokem. Beran odmítal vydat akcie i poté, co soudy potvrdily Světlíkův nárok na podíl v holdingu.

Klíčové rozhodnutí k akciím padlo v roce 2008 u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Od té doby byl Světlík právně potvrzeným vlastníkem akcií. Do dnešního dne ale akcie ležely v soudní úschově.

Sporný balík akcií koupil miliardář David Beran od Světlíka v roce 2002. Světlík si uchoval předkupní právo pro případ další transakce. Později se ale Beran rozhodl prodat akcie společnosti KKCG a vyvstaly pochybnosti o platnosti smluv a vlastnictví cenných papírů, které tak skončily v soudní úschově. Akcie původně představovaly 45 procent holdingu. Po navýšení základního kapitálu se podíl zmenšil na 11,25 procenta.

Skupina KKCG chtěla od roku 2005 akcie získat, ale ve sporech nakonec stejně jako Beran neuspěla.

  David Beran David Beran

„Je neuvěřitelné, že jsem se 12 let soudil a devět let se nemohl dostat zpět ke svým akciím. Musel jsem absolvovat 11 soudních sporů, stovku soudních stání a tisíce jednání s právníky,“ Přitom bylo od začátku jasné, že jsem v právu a akcie jsou moje,“ komentoval vítězství v letitém sporu o vydání cenných papírů Světlík.

bitcoin školení listopad 24

„Dnes po více jak devíti letech od rozhodnutí rozhodčího soudu z roku 2008 byla uhrazena Janem Světlíkem dlužná částka ve výši 92 milionů Kč včetně úroků z prodlení za akcie Vítkovice Holding, a. s.,“ reagoval Beranův mluvčí Miroslav Deneš.

Celý příběh má mít ještě několik dějství. Světlík bude požadovat náhradu škody za roky tahanic o akcie. Stejně tak bude usilovat o soudní rozhodnutí o zrušení rozhodčího nálezu z července 2015, kdy Beran vyvolal novou arbitráž, aby dosáhl skokového navýšení finančního protiplnění za akcie na 1,7 miliardy korun. Světlík se domáhá zrušení celého rozhodčího verdiktu, kvůli jednání hlavních aktérů podal trestní oznámení.

Přehled nejdůležitějších událostí v celém sporu

9. listopadu 2005 - Společnost Industrial Group Holding (IGH) ze skupiny K&K Capital Group (KKCG) koupila 50 procent akcií strojírenské firmy Vítkovice Holding (VH). Společnost Karla Komárka mladšího získala akvizici nákupem akcií od minoritních akcionářů Davida Berana a Petra Novotného. Ti svůj podíl prodali jako výraz nesouhlasu s praktikami předsedy představenstva Jana Světlíka, který údajně vyvrcholil jeho snahou o ovládnutí firmy. Světlík prodej napadl a začal uplatňovat předkupní právo, jež podle něj plyne ze smlouvy mezi společníky.

14. července 2006 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil fúzi firmy Vítkovice Holding s Komárkovým impériem K&K Capital Group. Spojením by měla vzniknout největší strojírenská skupina ve střední a východní Evropě. Krátce poté Hospodářské noviny uvedly, že Beran údajně změnil plán a odmítá akcie Komárkovi prodat.

11. ledna 2008 - Rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Agrární komoře ČR rozhodl, že Beran musí vrátit Světlíkovi 45 procent akcií Vítkovice Holding (VH). Beran rozhodnutí napadl, Městský soud v Praze mu však nevyhověl. Odvolací pražský vrchní soud v červenci 2009 rozhodnutí prvoinstančního soudu potvrdil.

30. ledna 2008 - Beran uložil 45 procent akcií společnosti Vítkovice Holding, které měl podle rozhodnutí rozhodčího soudu vrátit Světlíkovi, do soudní úschovy. Argumentoval tím, že by vrácením akcií firmy Vítkovice Holding Světlíkovi porušil usnesení obecného soudu, které mu zakazovalo s akciemi holdingu nakládat. Mluvčí holdingu však řekla, že Světlík byl již v seznamu akcionářů zapsán jako majitel podílu a samotné akcie má převzít exekutor.

28. července 2008 - Beran prohrál spor o téměř poloviční podíl ve společnosti Vítkovice Holding, podle rozsudku Městského soudu v Praze musí prodat 45 procent akcií Světlíkovi. A to jen za 100 milionů korun, přestože hodnota je už několikamiliardová. Občanský soud tak potvrdil dřívější verdikt arbitrážního soudu při Hospodářské komoře.

25. května 2009 - Mezinárodní rozhodčí soud v Paříži rozhodl, že Beran musí vrátit společnosti KKCG Industry podnikatele Karla Komárka 45 procent akcií společnosti Vítkovce Holding. Obchodní spor mezi oběma stranami ukončila mezinárodní arbitráž po více než třech letech. Beran rozhodnutí soudu odmítl s tím, že arbitráž byla zneužita. Jedná se přitom o stejné akcie, o které se s Beranem přel Světlík. Už v září 2008 stejný tribunál rozhodl, že KKCG má nárok i na pět procent akcií od Novotného.

4. června 2010 - Světlík prosadil navýšení kapitálu společnosti Vítkovice Holding z 63 milionů na 252 milionů korun. Po navýšení kapitálu se sporný 45procentní podíl snížil na 11,25 procenta. Zvýšení základního kapitálu povolil Krajský soud v Ostravě. Skupina KKCG označila Světlíkovo jednání za protiprávní. Podle obchodního rejstříku je ale v současnosti navýšení kapitálu platné.

7. června 2010 - Společnost KKCG Industry se údajně stala vlastníkem pěti procent akcií Vítkovice Holding. Firma zároveň uvedla, že získala i veškerá práva a nároky související se 45 procenty akcií VH a podepsala dohodu o vypořádání s Beranem. Světlík na to reagoval prohlášením, že podíl ve firmě, který si nárokuje KKCG, patří jemu.

Červenec 2012 - Nejvyšší soud rozhodl ve sporu o akcie ve prospěch Světlíka. Soudci zamítli dovolání miliardáře Davida Berana i společnosti KKCG Industry. Definitivně tak potvrdili rozhodčí nález, podle kterého by měl Beran odprodat Světlíkovi sporný balík akcií.

Únor 2013 - Ústavní soud bez veřejného jednání odmítl Beranovu stížnost a s konečnou platností tak potvrdil rozhodčí nález, podle kterého by měl Beran odprodat Světlíkovi sporný balík akcií.

26. července 2015 - Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře ČR rozhodl, že Světlík musí za akcie VH zaplatit Beranovi 1,69 miliardy korun s úroky. V listopadu 2015 ale Světlík uspěl u Obvodního soudu pro Prahu 1 s návrhem na odklad rozhodnutí arbitráže. Ostravský soud zároveň zamítl návrh na exekuci částky, které se na Světlíkovi domáhal Beran. Světlík usiluje o zrušení rozhodčího nálezu u soudu.

10. dubna 2017 - Světlík dostal akcie společnosti Vítkovice Holding, o které vedl soudní spory s Beranem. Vydal mu je dnes exekutor, který vedl proti Beranovi exekuci.

Rozprodej Vítkovic: Světlík prodává Hutní montáže Ulčákovi

Světlík lovil v Tatře. Ředitelem ve Vítkovicích se stal Martin Bednarz


  • Našli jste v článku chybu?