Menu Zavřít

To nejlepší z Francie a Japonska. Atmea chce uspět v českém jaderném tendru

25. 5. 2017
Autor: Profimedia.cz

Do Prahy přijeli u příležitosti Evropského jaderného fóra zástupci zřejmě nejméně viditelného uchazeče o stavbu nových jaderných bloků v Česku. Jedná se o japonsko-francouzské konsorcium Atmea. Jeho šéfové věří, že mají šanci uspět. "Dali jsme dohromady to nejlepší, co známe z Francie a Japonska," představuje firemní nabídku generální ředitel Atmey Andreas Goebel.

Vesměs japonský hardware plus francouzský systém kontroly a řízení. Tak lze ve stručnosti popsat reaktor Atmea1, s nímž se konsorcium Arevy a Mitsubishi chce účastnit soutěže na stavbu nových reaktorů v Česku. „Náš reaktor splňuje standardy generace tři plus, odolá všem možným rizikům od zemětřesení po pád letadla,“ vyzdvihuje přednosti 1200megawattového reaktoru Andreas Goebel.

Právě vysoká úroveň bezpečnosti má být hlavním trumfem francouzsko-japonského konsorcia v očekávaném jaderném tendru číslo dvě. Goebel přiznává, že na rozdíl od Rusů nebo Číňanů neumí nabídnout financování stavby formou vládního úvěru. Kapitálový vstup koncernů EDF a Mitsubishi do nové elektrárny by však v případě výhry reaktoru Atmea mohl být ve hře.

Seznamte se s reakotrem Atmea1

Další slabinou tohoto uchazeče může být fakt, že zatím nepostavil ani jeden elektrárenský blok. Nejblíže k realizaci jsou čtyři bloky v tureckém městě Sinop, které by sdružení Areva/Mitsubishi mělo postavit během příštího desetiletí. Jedná také o možných zakázkách v Brazílii a Vietnamu, i když zatím bez konkrétního výsledku.

Goebel na tyto námitky odpovídá, že Atmea není neznámá technologie. Hlavní komponenty vycházejí ze zařízení, která bez problémů fungují od 90. let minulého století na řadě elektráren v Japonsku, Francii a Belgii. Reaktor Atmea navíc již prošel procesem licencování ve Francii.

bitcoin_skoleni

Top manažeři Atmey již navázali komunikaci s potenciálními českými dodavateli. Logicky se jako partner nabízí Škoda JS, která v minulých letech dodala část vnitřních částí francouzských reaktorů typu EPR budovaných ve Finsku a v Číně.

O uchazečích v českém jaderném tendru dále čtěte:

Chceme stavět reaktory v Česku, potvrzují Korejci. I s tuzemskými firmami

Zázrak se nekoná. Ani Korejci nedokážou jaderné reaktory stavět podle plánu

Jaderná soutěž v Česku bez Američanů? Westinghouse prý už žádný reaktor nepostaví


  • Našli jste v článku chybu?