České cestovní agentury se chystají na nové žně. Stát hodlá dotovat jazykové pobyty učitelů. V příštím roce se tak společnosti nabízející výlety do ciziny mohou těšit na tisíce nových klientů.
Peníze na studijní pobyt budou moci v plné míře čerpat všichni pedagogové. Tedy nejen ti, kteří vyučují některý z cizích jazyků. „Výzva Jazykové vzdělávání, jejíž vyhlášení se plánuje na začátek příštího roku, bude zaměřena na podporu zvyšování kvality v jazykovém vzdělávání učitelů s důrazem na výstupní jazykové kompetence pedagogických pracovníků,“ potvrzuje oddělení komunikace ministerstva školství.
Plánovaný balík peněz v první alokaci výzvy bude ve výši 200 milionů korun. Nemusí přitom jít o konečnou částku. Zájem bude znám až po vyhlášení výzvy, ale už teď lze očekávat, že se přihlásí tisíce učitelů.
Největší zájem je o studium angličtiny ve Velké Británii a na Maltě.
Předpoklad vychází z loňského výsledku podobného projektu, kterým stát dotoval pobyty učitelů a žáků. Školy mohly požádat o finanční podporu na školní zájezdy z evropského fondu. Bylo to možné pouze v případě, že byly součástí nějakého projektu, na který šlo finance získat v rámci vypsané výzvy. Jednalo se například o pobyty dětí v zahraničí – studium jazyků. Samostatně pro školní zájezdy nebyly žádné výzvy, dotační ani rozvojové programy vypsány. Ani byrokratické překážky však vysoký zájem neutlumily.
„Realizace projektů byla zahájena 1. 7. 2015 a musela být ukončena nejpozději do 31. 12. 2015. Původní alokace 800 milionů korun byla z důvodu velkého zájmu ZŠ a SŠ téměř zdvojnásobena,“ uvádí ministerstvo. Během půl roku tak různé školy vyčerpaly příspěvky v celkové výši 1,5 miliardy korun. Celkově vycestovalo do ciziny 5309 učitelů a skoro 59 tisíc žáků. Největší zájem je o studium angličtiny ve Velké Británii a na Maltě.
Státní podpora potěšila nejen výletníky. Jen se Student Agency vycestovalo ve druhé polovině roku 2015 šestkrát více školních skupin než o rok dříve. Zisky v segmentu jazykových pobytů rostly několikanásobně.
Firma a její konkurence se zatím k plánu pro příští rok nevyjádřila. Po zkušenostech z loňska však v portfoliu firem jistě přibydou speciální balíčky ušité na míru učitelských dotací.
Čtěte také:
Učitelé dostanou přidáno šest procent, rozhodla vláda
Prestižní profese? Platy učitelů loni rostly pomaleji než státní průměr