Menu Zavřít

Výnos českého dluhopisu byl nejnižší na světě

18. 10. 2016
Autor: Michael Tomeš

Výnosy českého státního dluhopisu s dvouletou splatností se v úterý krátce dostaly na nejnižší hodnotu na světě. Výnos českých dluhopisů nakrátko klesl až na minus 0,94 procenta. Byl tak nižší než výnosy obdobných švýcarských dluhopisů, které jsou nejnižší na světě. Nižší výnosy podle ekonomů pomáhají ministerstvu financí, kterému tím klesají náklady na obsluhu státního dluhu.

O nejnižším výnosů českých státních dluhopisů informoval hlavní ekonom ING Jakub Seidler s odkazem na data agentury Bloomberg.

Pokles výnosů podle Seidlera souvisí především zájmem zahraničních investorů spekulujících na posílení koruny po ukončení intervenčního režimu České národní banky. „Zahraniční investoři musí své koruny někde uložit a vládní dluhopis je jedna z možností, čímž po nich zvyšují poptávku a tlačí výnosy níže. Vzhledem k tomu, že očekávají posílení koruny v řádech několika procent, jsou ochotni akceptovat i současný záporný výnos,“ uvedl.

Itálie se přidala k zemím s 50letými dluhopisy. Čtěte více:

Itálie poprvé vydala 50leté dluhopisy. Hladoví investoři se rizika nebáli

Řím, ilustrační foto

Výnosy českých vládních dluhopisů s krátkou splatností by podle Seidlera mohly ještě dále klesat s tím, jak se bude přibližovat konec intervenčního režimu ČNB a finanční trh bude spekulovat na následné posílené koruny.

Bankovní rada ČNB na konci září zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017.

MF na finančních trzích prodávalo státní dluhopisy i se záporným výnosem koncem loňska i letos. Investoři tak v podstatě státu platí za to, že mu půjčují peníze.


Dále čtěte:

MM25_AI

J&T vydává dluhopisy za 2,7 miliardy. Shání peníze pro Euroveu

Vláda schválila přeměnu ČMZRB na národní rozvojovou banku


  • Našli jste v článku chybu?