Američané sice mají od finanční krize velké banky stále v neoblibě, ale práce na Wall Street jim zřejmě nevadí. Banky hlásí zvýšený zájem o pracovní místa, nejnověji to potvrdila investiční banka Goldman Sachs, které se hlásí na letní pracovní pozice čtvrt milionu uchazečů.
Druhá největší americká investiční banka Goldman Sachs letos eviduje více než 250 tisíc žádostí o letní pracovní pozice od studentů a absolventů, což je o čtyřicet procent více než v roce 2012. Jednička na trhu JPMorgan od roku 2014 zaznamenala u investiční divize nárůst počtu uchazečů také o čtyřicet procent, neprozradila ale přesné číslo. Morgan Stanley se hlásí o třetinu více lidí než v roce 2006 před krizí.
A to vše navzdory špatné pověsti odvětví. Reputace zaměstnání v bankovnictví podle mnoha průzkumů klesá z řady důvodů, od špatné pověsti sektoru jako takového sahající k finanční krizi, po skandály s praním peněz nebo podvody uvnitř bank.
„Názor, že lidé najednou nechtějí jít do bankovnictví, nebo do něj chtějí jít jen na chvíli a brzy odejít, je přehnaný,“ domnívá se podle deníku Financial Times Sam Dean z britské banky Barclays. Banky se v současnosti snaží vylepšovat pracovní prostředí a nabídnout více flexibility, aby srovnaly krok s technologickým sektorem a přilákaly mladou generaci. To se jim podle případu Goldman Sachs daří.
Goldman Sachs minulý rok nabírala na letní pozice 9700 lidí, což znamená šanci na úspěch pod čtyřmi procenty. Ještě nižší vyhlídky mají zájemci u investiční divize Bank of America Merrill Lynch (3 procenta), Citigroup (2,7 procent), JPMorgan (2 procenta). Většími čísly se může chlubit jen Deutsche Bank (9 procent) nebo Morgan Stanley (12,5 procent).
V bankovnictví je hodně peněz i v Česku. Čtěte: Banky platí nejlépe. Přes 300 Kč na hodinu Čtěte dále: Kolísání ropy láká investorské nováčky. Spekuluje i mládež Hedgeové fondy pod tlakem, Buffett svou sázku zatím vyhrává Lidé z generace Y investují opačně než jejich rodiče |