Menu Zavřít

Z Česka mizí kapitál. Odliv výnosů výrazně převyšuje investice

10. 11. 2016
Autor: Blažek Tomáš/E15

Odliv výnosů firem z Česka je nejméně dvakrát vyšší, než by odpovídalo tuzemským i evropským ekonomickým podmínkám. Nejvýraznější je to v energetice a vodárenství, kde je neúměrně vyšší odliv výnosů než investic, uvádí vládní analýza. Podle ní odliv výnosů z Česka a ze zemí střední a východní Evropy od roku 2005 převyšuje příliv nových zahraničních investic a reinvestic, což může být pro vývoj ekonomiky rizikové.

Výrazný odliv výnosů je rovněž ve finančním sektoru, ale tam je i velký objem zpětně investovaného zisku. Obdobné je to v automobilovém průmyslu.

„Velký nepřiměřený odvod zisků se netýká všech oborů. Například u automobilového průmyslu je rovnováha mezi reinvesticemi a ziskem poměrně rozumná. To ukazuje, že ty firmy to tady myslí vážně. Ale ty firmy, které mají síťový charakter, zejména je to energetika a vodárenství, tak se ukazuje, že náš regulační systém nefunguje docela dobře a je třeba se nad tím zamyslet,“ řekl šéf poradců předsedy vlády Vladimír Špidla.

Upozornil, že odliv kapitálů z Česka je větší než součet přílivu investic a peněz z kohezních fondů EU. „Problém není, že je odliv, ale že je čtyřikrát větší, než je obvyklé,“ dodal.

Kapitálové toky v Česku


zdroj: tradingeconomics.com

V mezinárodním srovnání má podle studie Česko třetí nejvyšší deficit výnosů v poměru k HDP, a to 7,7 procenta. Větší deficit podle údajů z roku 2015 mají jen Irsko a Lucembursko, které se ovšem vyznačují specifickou strukturou ekonomiky s velkým podílem finančních institucí a nízkými daněmi, díky kterým si je za sídlo volí nadnárodní firmy. Přebytek naopak mají země jako Německo, Finsko nebo Francie.

Deficity výnosů

Podle studie je proto potřebné vytvořit nový udržitelný model ekonomiky, který by nebyl závislý jen na přílivu zahraničních investic. Mezi navrhovaná opatření patří efektivnější regulace některých odvětví, zvýšení mezd v podnicích s neúměrnými výnosy ve vztahu k investicím, omezení účetní a daňové optimalizace nebo harmonizace daňového základu na úrovni EU. Studie zmiňuje i zavedení sektorových daní.


Přečtěte si komentář: Ilona Švihlíková: Sirotci neoliberalismu


Dalším opatřením je vytvoření jednotné technologické výzkumné instituce schopné poskytovat spolupráci s podnikovou sférou, zavést vzdělávací instituce ve spolupráci s firmami nebo posílení schopností finančního systému poskytovat peníze malým a středním firmám.

Analýza dále ukázala, že prakticky celý růst ekonomiky od roku 2005 je dán expanzí zahraničního sektoru. „Objem ekonomiky v domácím vlastnictví v reálných hodnotách od roku 1995 nezaznamenal prakticky žádný růst. Ve stejném období vzrostl objem aktiv v zahraničním vlastnictví sedmkrát,“ uvádí analýza.

Skutečný a předpokládaný odliv

MM25_AI

Skutečný a předpokládaný odliv

Dále čtěte:

V bohatém Německu žijí dva miliony chudých dětí

Miroslav Zámečník: Škoda Transportation - konec jedné kapitoly dějin českého strojírenství?


  • Našli jste v článku chybu?