Menu Zavřít

Zájem EPH o polskou elektrárnu trvá. Varšava hrozí vetem prodeje

4. 11. 2016
Autor: Pixabay.com

Energetický a průmyslový holding (EPH) ovládaný finančníkem Danielem Křetínským má nadále zájem o převzetí elektrárny v polském městě Rybnik. Nejde o jediné aktivum, které by mohli Češi od francouzské EDF převzít. Prodej francouzských aktiv v Polsku však hrozí zastavit kabinet Beaty Szydlové.

„V tuto chvíli můžeme potvrdit, že máme zájem o elektrárnu Rybnik, momentálně vlastněnou EDF,“ potvrzuje pro Euro.cz mluvčí EPH Daniel Častvaj. V případě převzetí elektrárny by česká energetická skupina investovala prostředky do její modernizace.

Nabídku současnému majiteli Électricité de France (EDF) předložila PG Silesia, důlní firma patřící EPH. Ta provozuje největší soukromý černouhelný důl v Polsku. Ročně produkuje 1,2 milionu tun uhlí. V příštích letech by tak v případě odkoupení elektrárny Rybnik měla o odbyt postaráno. Elektrárna totiž spotřebovává dva miliony tun uhlí ročně. Pro důlní společnost by šlo o záchranu. Polská vláda totiž začala letos upřednostňovat a různě zvýhodňovat domácí doly s vlastnickou účasti vlády.

Čtěte o nedávném rozkolu vlastnického tandemu v EPH:

Tkáč opustí EPH. Většinovým vlastníkem bude Křetínský

 Daniel Křetínský

Tento postup kabinetu je také jedním z faktorů, proč se EDF rozhodla z Polska vycouvat. Společnost tam před lety expandovala formou mezivládní dohody a privatizačním odkoupením státních podílů v různých energetických závodech. Jak při letošním oznámení záměru prodat polská aktiva prezentovala, trh s energiemi v Polsku se v posledních letech výrazně změnil.

V současnosti drží Francouzi zhruba deset procent polského energetického trhu. Investorům nabízí k odkupu kromě elektrárny v Rybniku také elektrárny v Krakově, Gdaňsku, Gdyni a teplárny v Toruni, Vratislavi a Zelené hoře.

Plán odprodat všechny, nebo alespoň část těchto aktiv nemile překvapil polskou vládu. Před pár dny ministerstvo energetiky vyjádřilo značnou skepsi k záměru EDF. Prodej tak významné části polského energetického mixu na principu volného trhu totiž může podle vlády ohrozit energetickou bezpečnost země.

Ministr Krzysztof Tchórzewski proto zdůraznil, že stát drží v případě prodeje firem EDF právo veta a do jednání s potenciálními zájemci bude mluvit. Je přitom známo, že konzervativní nacionalistická vláda preferuje domácí investory.

bitcoin školení listopad 24

V říjnu oznámilo zájem o převzetí neznámé části balíku akcií EDF konsorcium firem PGE, Enea, Energa a PGNiG Termika. Jestli si chce česká EPH ukousnout větší část francouzského koláče, zatím firma neprozrazuje. „Vzhledem k probíhajícím jednáním nyní nemůžeme poskytnout více informací,“ konstatuje Častvaj.

Čtěte také:

Tržby Křetínského EPH loni vzrostly o čtvrtinu

Stockholm schválil prodej německých dolů Vattenfallu Čechům

Dodavatelé energií: Eustream skrytě zvyšuje ceny plynu


  • Našli jste v článku chybu?