Menu Zavřít

Zaměstnance nutila podvádět, teď dostane miliony

13. 9. 2016
Autor: Mike Mozart via flickr (CC BY 2.0)

Ředitelka divize prodeje kontroverzní banky Wells Fargo Carrie Tolstedtová má na svědomí zadlužení, podvody a tisíce propuštěných zaměstnanců. Místo trestu si však přijde na rekordní odstupné. Na odchod dostane 124 milionů dolarů.

Carrie Tolstedtová patří mezi nejlépe placené manažery Spojených států. Své bohatství získala jako členka managementu kontroverzní banky Wells Fargo. Byla to právě ona, kdo vymyslel a podepsal agresivní cross-selling kampaň, kvůli které zaměstnanci sklouzli k podvodům.

Federální regulátor ve Spojených státech před pár dny oznámil, že zaměstnanci banky Wells Fargo tajně vytvořili od roku 2011 miliony neautorizovaných bankovních účtů a účtů ke kreditním kartám bez vědomí či souhlasu „údajných“ klientů. Zakládáním falešných účtů zvyšovali údaje o prodejích bankovních služeb, a tudíž i o své výkonnosti. Výsledek? Úvěrová bublina, 5300 výpovědí a pokuta pro banku ve výši 185 milionů dolarů.

Vedení divize v čele s Tolstedtovou nutilo zaměstnance k drastickým a protizákonným postupům nejméně po dobu devíti let. Zatímco banka a zaměstnanci teď pociťují tvrdý revanš, samotná Tolstedtová si stěžovat nemůže. Za loňský rok si jako výkonná viceprezidentka divize Tolstedtová vyplatila odměnu ve výši 9 milionů dolarů. Bonus si odůvodnila pokračujícím růstem počtu zákazníků a dalších metrik.

Přes šokující skandál její divize sedí 56letá Tolstedtová stále ve vedení Wells Fargo. Místo výpovědi ji čeká pohodový odchod do důchodu. Podle CNN si má k odchodu do penze vzít i zlatý padák. Jako odchodné údajně dostane až 124 milionů dolarů v podobě výplaty, odměn a akcií banky.

V prezentaci pro investory Tolstedtová vyzdvihuje odbornost pracovníků banky. Ti však ve skutečnosti otevírali zákazníkům bez jejich vědomí i deset nových účtů na osobu. V samotné prezentaci Tolstedtová doporučuje a garantuje prodej průměrně osmi produktů na jednoho klienta. K dosažení nerealistických cílů zaměstnanci Wells Fargo využívali různé praktiky, třeba vytváření falešných e-mailových účtů.

27 let ve společnosti

Mediální tlak v USA však může rekordní výdělek manažerky ohrozit. Pravidla pro vyplacení bonusů totiž ve Wells Fargo umožňují jejich odnětí v případě, že byly vyplaceny na základě „věcně nepřesných finančních informací nebo výkonnostních kritérií.“

Banka zatím eventuální restrikční kroky nekomentuje. „Udělala osobní rozhodnutí odejít po 27 letech ve společnosti,“ uvedl k odchodu Tolstedtové do penze tiskový odbor Wells Fargo.

bitcoin_skoleni

Wells Fargo je největší bankou ve Spojených státech podle tržní hodnoty. Ta aktuálně převyšuje 250 miliard dolarů. Největším akcionářem je investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta.


Čtěte také:

Americká bankovní jízda: čtvrtletní zisk vzrostl na rekord

V USA mizí bankovní pobočky. Je jich nejméně za 10 let


  • Našli jste v článku chybu?