Menu Zavřít

Záporné sazby explodují jako supernova, tvrdí dluhopisový král

10. 6. 2016
Autor: čtk

Politika centrálních bank, která tlačí úrokové míry dluhopisů do záporných hodnot, vyústí v bolestivé selhání. Myslí si to legendární investor Bill Gross, který důsledek záporných sazeb přirovnal k supernově - explozi masivní hvězdy na konci její existence. Gross varuje delší dobu před neudržitelností vývoje v ekonomice a budoucnost vidí pesimisticky.

„Globální výnosy (z dluhopisů) jsou nejnižší za 500 let zaznamenané historie. Dluhopisy za 10 bilionů dolarů mají záporné sazby. Tohle je jako supernova, která jednoho dne exploduje,“ napsal Gross na twitterový účet jeho společnosti.

72letý Američan je investorskou legendou a v současnosti manažer Janus Global Unconstrained Bond Fund. Přezdívá se mu „dluhopisový král“, nejvíce se proslavil jako zakladatel investiční společnosti Pimco, kterou před dvěma lety ve zlém opustil po více než 40 letech. Podle časopisu Forbes disponuje majetkem v hodnotě 1,95 miliard dolarů.

Gross podle agentury Bloomberg již dlouho tvrdí, že ekonomika je na konci několik desetiletí trvajícího cyklu úvěrové expanze, který vyústil v negativní sazby, což je podle něj neudržitelné. Nízké sazby nepomáhají hospodářskému růstu, ale vytvářejí bubliny. Škodí tím úsporám a finančnímu sektoru.

Pesimistickou prognózu zopakoval Gross na začátku června, kdy znovu netradičním slovníkem varoval, že období expanze končí a investoři by se na to měli připravit. „Zopakování stejného výkonu není jen nepravděpodobné, ale nemožné, pokud tedy nejste přítel Elona Muska a nechcete se vydat na Mars. Planeta Země takové příležitosti nenabízí.“

MM25_AI

Státní dluhopisy se záporným výnosem ke konci května podle agentury Fitch dosáhly rekordní hodnoty 10,4 bilionů dolarů (250 bilionů korun). Největší porce (kolem dvou třetin) náleží Japonsku od té doby, kdy na začátku letošního roku klesly výnosy pod nulu i u desetiletých japonských dluhopisů. Zbylá třetina pochází z Evropy, od loňského léta včetně Česka.

Dluhopisy se záporným výnosem se výrazně rozšířily po zavedení negativních úrokových sazeb centrálních bank, ve Švédsku, Dánsku, Švýcarsku, Japonsku a také v eurozóně. Netýkají se jen státních dluhopisů, ale také již některých firemních bondů. Podle deníku Financial Times jde o společnosti Philip Morris, General Electric, Johnson & Johnson a dalších, celkem v hodnotě 36 miliard dolarů.

  • Našli jste v článku chybu?