Menu Zavřít

Zázrak se nekoná. Ani Korejci nedokážou jaderné reaktory stavět podle plánu

15. 5. 2017
Autor: CC BY-SA 2.0: IAEA Imagebank; Wikimedia

Korejská společnost KEPCO, která se uchází o stavbu nových jaderných bloků i v Česku, měla letos v květnu uvést do provozu první reaktor ve Spojených arabských emirátech. Navzdory všem proklamacím o dodržení časového harmonogramu i rozpočtu však stavba nabrala roční zpoždění. Ani ne před měsícem přitom Korejci v Praze tento projekt dávali za příklad své spolehlivosti.

Květen to zřejmě bude, ale zřejmě až s letopočtem 2018. Federální úřad pro jaderný dohled, což je obdoba českého SÚJB ve Spojených arabských emirátech, si vyžádal roční odklad startu prvního bloku elektrárny Barakah. V následujících měsících chce provést důkladné vyhodnocení bezpečnosti první atomové elektrárny na Arabském poloostrově – včetně „prověření profesionality zaměstnanců elektrárny“.

Jak je v podobným případech zvykem, posouzení zajistí experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) a Světové asociace jaderných operátorů (WANO). Narážka na profesionalitu zaměstnanců není náhodná. Spojené arabské emiráty mají vlastních odborníků na jadernou energetiku málo a musejí spoléhat na najaté „mozky“ z Evropy, Severní Ameriky či z Východní Asie.


Čtěte více o korejském energetickém gigantu:

Asijská rošáda: o Westinghouse má zájem korejský koncern KEPCO

 Sídlo korejské jaderné společnosti KEPCO v Soulu


Zpoždění startu elektrárny Barakah je vážnou ranou pro globální ambice korejského koncernu KEPCO. Ta je v současnosti zřejmě druhým nejaktivnějším zájemcem o stavbu nových reaktorů v Dukovanech či Temelíně. V srpnu loňského roku otevřela své zastoupení v Praze a navázala spolupráci s Aliancí české energetiky, sdružením 13 strojírenských a inženýrských podniků.

Ještě na konci dubna, kdy zástupci firmy KHNP z holdingu KEPCO představovali svou nabídku v Praze, vše vypadalo v pořádku. „Zakládáme si na tom, že naše projekty dodržují časový harmonogram výstavby i sjednaný rozpočet. Spolehlivost našich řešení ilustruje současná výstavba jaderné elektrárny Barakah, která probíhá navzdory vysokým teplotám podle plánu,“ uvedl před třemi týdny generální ředitel KHNP Lee Kwan-sup.

Korejský jaderný koncern KEPCO měl v plánu se svými reaktory třetí generace dobýt světový trh. Lee Kwan-sup zmínil, že vedle Česka by rád – pokud k tomu dostane příležitost – stavěl elektrárny také ve Velké Británii, na Slovensku a v Polsku.

Elektrárna za 20 miliard dolarů

Zájem ani nadšení tedy korejským manažerům nechybí, ale jejich nabídka má slabiny. Oslovení jaderní experti upozorňují, že korejský model APR1400 nemá dvojitou ochrannou obálku reaktorové haly (takzvaný kontejnment), a nevyhovuje tudíž definici reaktoru generace tři plus.

Jaderný vědec a pedagog Radek Škoda nicméně dodává, že díky tomu je korejský model reaktoru levnější než konkurenční nabídky. Jasně se to projevilo v soutěži na stavbu čtyř bloků první jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech, kde KEPCO v roce 2009 nabídlo výrazně nižší cenu než francouzská Areva i americko-japonské sdružení GE-Hitachi.


Jádro na vzestupu: loni se spustilo deset reaktorů, polovina z nich v Číně

Jihokorejská jaderná elektrárna Šin-kori. V roce 2016 šel do provozu nový blok s reaktorem APR1400

MM25_AI


Následně vzniklo konsorcium holdingu KEPCO s arabským podnikem ENEC, které výstavbu elektrárny Barakah v emirátu Abú Zabí zahájilo v roce 2012. Souběžně zde Korejci staví čtyři reaktory, které měly podle původního plánu zahájit provoz v průběhu let 2017 až 2020.

Elektrárna s celkovým instalovaným výkonem 5600 megawattů má po dokončení pokrývat až jednu čtvrtinu spotřeby elektřiny ve Spojených arabských emirátech, které dnes závisejí na spalování zemního plynu a topných olejů. Náklady na stavbu elektrárny se pohybují okolo 20 miliard dolarů.


  • Našli jste v článku chybu?