Menu Zavřít

Zbrojař Strnad letadla neumí. Po „tučkách“ se zbavil i migů

17. 7. 2017
Autor: Profimedia.cz

I král českých zbrojařů Jaroslav Strnad má své slabé stránky. Nedaří se mu přeprodávat starší letadla. Několik jeho stíhaček Mig-21 tak v poslední době skončilo u sběratelů.

Ve vlaku tu obvykle zpozorní všichni. To když se podél železničního koridoru u Přelouče objeví starý opravárenský podnik, kde stojí desítky rezavějících tatrovek s raketomety či obrněné transportéry. Mezi technikou po Československé lidové armádě, kterou tu skladuje koncern Czechoslovak Group (CSG), se několik let vyjímaly i stíhací letouny Mig-21. Dnes už jsou pryč.

Společnost Excalibur Army, patřící do CSG Jaroslava Strnada, je sice stále vede ve svém katalogu, mají ale nového majitele. O žádnou africkou či blízkovýchodní armádu nejde.


Zbrojař v úzkých. O Strnadovu firmu se zajímá NBÚ

 Jaroslav Strnad


“Letouny MiG-21, které byly dlouhodobě skladovány v Přelouči, byly prodány pro sběratelské účely, a to jako nefunkční torza bez motorů. Zákazníka nesdělujeme,” reaguje Andrej Čírtek, mluvčí CSG.

Opakuje se tak příběh, který začal před deseti lety. Tehdy ministerstvo obrany odprodalo dva své dopravní letouny Tu-154 za 223,3 milionu korun. I když nechtělo sdělit kupce, obě letadla byly v katalogu Excalibur Army. A firma je dlouhou dobu nedokázala odprodat. Každý rok navíc musela ministerstvu obrany posílat milion korun jako “parkovné”, letadla totiž stála na ploše kbelské základny v Praze.

bitcoin_skoleni

Strnad nakonec oba dopravní stroje převedl na sběratele. Jedno “tučko” předloni zamířilo do Kunovic, druhé v roce 2016 do Zruče u Plzně.

O dalších Strnadových aktivitách čtěte více:

Tržby Strnadovy Czechoslovak Group loni vzrostly o 39 procent na 6,6 miliardy

Zbrojaře Strnada zajímají slovenské státní peníze. Koupil dvě klíčové firmy

Servis pro Pandury obstará Strnadova Czechoslovak Group


  • Našli jste v článku chybu?