Menu Zavřít

Zlato místo dobytka. Kyrgyzská centrální banka provádí investiční osvětu

24. 2. 2017
Autor: Rasch Jan/Euro

Kyrgyzstán se pouští do zajímavého experimentu. Tamní centrální banka chce, aby lidé více investovali do zlata.

Podle představ guvernéra centrální banky Tolkunbeka Abdygulova by měl každý Kyrgyzstánec vlastnit alespoň 100 gramů vzácného kovu ve formě cihliček. „Zlato přetrvá velice dlouho. Navzdory fluktuacím na mezinárodních trzích neztrácí svojí hodnotu jako prostředek úspor,“ vysvětluje Abdygulov agentuře Bloomberg.

Guvernér věří, že jeho plán je realistický, ačkoli by šestimilionová země musela vlastnit 600 tun zlata, což je asi 30násobek roční produkce země. Zlato patří mezi největší vývozní artikly Kyrgyzstánu, tvoří asi 40 procent exportu země. Centrální banka nakupuje zlato od těžařů přímo ve vlastní zemi.

„Doufáme, že obyvatelé naší země se naučí diverzifikovat své úspory na aktiva, která jsou více likvidní a hlavně schopné udržet si svoji hodnotu,“ dodává Abdygulov. V zemědělských oblastech Kyrgyzstánu je přitom dosud nejvýznamnějším prostředkem úspor dobytek. Podle informací centrální banky vlastní dobytek 62 procent domácností v celé zemi.

Za poslední dva roky centrální banka prodala 140 kilogramů zlata. Světově jedinečnou činí měnovou autoritu Kyrgyzstánu vytváření infrastruktury pro uchování zlata. Lidé si mohou nechat uložit zlato přímo v centrální bance, která sama vyrábí cihličky různých velikostí. Banka také sama se zlatem aktivně obchoduje, čímž zajišťuje dostatečnou likviditu.

Centrální banka malé asijské země jde proti světovému trendu. Abdygulov je guvernérem od roku 2014 a od té doby podíl zlata v rezervách stoupl na deset procent. Poptávka centrálních bank po zlatě setrvale klesá, stejně tak padá zájem o zlaté mince či klenoty. Naopak na finančních trzích poptávka po zlatých burzovně obchodovaných fondech stoupá kvůli rostoucí politické nejistotě.

bitcoin_skoleni

Čtěte dále:

Česko se zbavuje zlata. Z trezoru ČNB ročně mizejí stovky kilogramů

Němci finišují s převozem zlatého pokladu. V Americe bylo kvůli strachu ze Sovětů

Bitva o zlato. Velké banky mohou v Londýně založit tradici

Podívejte se na rozhovor s Pavlem Rybou, který Čechům prodá ročně tunu zlata:


  • Našli jste v článku chybu?