Menu Zavřít

Antikrist pokémon. Ruské školství mobilizuje rodiče

19. 8. 2016
Autor: čtk

Satanismus, nástroj cizích zpravodajských služeb či kažení dětské morálky? Ruští konzervativci se nemohou shodnout, co jim na PokemonGo vlastně vadí. Začátek školního roku se ale přiblížil, a tak ministerští úředníci mobilizují rodiče. A jejich požadavek? Úplný zákaz.

„PokemonGo je pro děti nebezpečný,“ tvrdí Olga Galuzinová z moskevského oddělení ruského ministerstva pro školství a vzdělávání. Rodiče děti v Moskvě budou nově moci absolvovat speciální přednášky. Ty jim vysvětlí, jak rychle a efektivně odstranit populární herní aplikaci PokemonGo z telefonů svých ratolestí.

U toho ale iniciativa úřadu a znepokojených rodičů nekončí. Edukace zneklidněných matek a otců bude jen součástí organizovaného protestního hnutí s jediným cílem: dostat PokemonGo z Moskvy a potažmo i celého Ruska.

Pokémon narazil i v arabském světě. Přečtěte si o tom:

Fatva nad pokémony. Saudi zakázali „darwinistickou“ hru

 Mobilní hra Pokémon GO

„Plánujeme podnět zákonodárcům směřující k úplnému zákazu hry v Rusku,“ dodává Galuzina s tím, že obavy rodičů ohledně vlivu hry na jejich ratolesti sílí spolu s tím, jak se blíží začátek školního roku.

Pikachu jako Satan

Poslanec státní dumy Frants Klinševič například aplikaci přirovnal k „ďáblu, který chce rozcupovat morálku lidí“. Proti hře se ozývají i hlasy z nižších pater politiky. Podle portálu Radiofreeeurope přicházejí především z pravicového a tradičně konzervativního spektra. Podle atamana ortodoxních petrohradských kozáků Andreje Poljakova PokemonGo zavání „satanismem“ a jeho hraní by mělo být bezpodmínečně zakázáno na všech sakrálních místech.

Kromě narážek na zjevně „ďábelský“ charakter hry se ale množí i jasně politické spekulace. Zdaleka nejdále v této oblasti zašel Alexandr Michajlov, major FSB ve výslužbě. Podle něj představuje herní mechanika ideální nástroj, kterým mohou nepřátelské služby sbírat informace.

„Představte si, že se ty malé potvůrky (rozuměj: pokémoni) čistou náhodou neobjeví v nějakém parku ale na přísně střežené vojenské základně,“ sdělil agentuře RIA Novosti. V takovém případě by pak snímky pořízené nic netušícím vojákem ve snaze chytit Pokémona mohly putovat přímo do rukou „nepřítele“.

S tím souhlasí i ruský pravicový myslitel a zastánce nejrůznějších konspiračních teorií Alexandr Dugin. Ten na svém webu Katehon.com firmu Niantec, která za PokemonGo stojí, obvinil z napojení a přímého financování od CIA.

MM25_AI

O trendu pokémonů čtěte více:

Z pokémonů dostaneme málo, varuje Nintendo. Akcie spadly

Nintendo má za čtvrtletí ztrátu, díky pokémonům ale čeká růst


  • Našli jste v článku chybu?