Menu Zavřít

Čínští vědci chtějí získávat energii z deště

25. 4. 2016
Autor: h080

Déšť je kromě tmy asi největší přírodní překážkou solárních elektráren, v budoucnu tomu tak být ale nemusí. Vědci z univerzity v čínském Qingdao bádají nad technologií, která by dokázala získávat energii z dešťových kapek a umožnila tak solárním panelům fungovat za každého počasí.

Technologie je založena na materiálu nazvaném grafen, který má pokrýt solární panely. Jedná se o supertenkou formu uhlíku strukturou podobnou grafitu, která má na šířku pouhý jeden atom a je průhledná.

Vědci využívají skutečnosti, že dešťová voda obsahuje řadu rozpuštěných látek. Grafen pak slouží k oddělení pozitivně nabitých iontů v dešťové vodě (například sodíku nebo vápníku). Tato chemická reakce má pomoci vyrobit elektrickou energii.

Podle serveru businessinsider.com předběžné testy dopadly slibně. Experiment je však stále v počáteční fázi. Číňané si od výzkumu slibují zavedení solárních panelů, které by produkovaly energii za každého počasí, což by pomohlo zvýšit význam obnovitelných zdrojů energie.

Dokonale vodivý materiál

MM25_AI

Grafen je ve vědeckém světě považován za zázračný materiál. Japonští výzkumníci začátkem roku objevili způsob, jak vést elektřinu skrze grafen s nulovým odporem. Zatím ovšem jen v prostředí minus 269 stupňů celsia. I tak je taková vlastnost velice důležitá v energetice nebo elektrotechnice.

Současný výzkum není prvním příkladem, kdy se vědci snaží využít deště k výrobě energie. Již před lety se ve Francii zabývali možností, kdy by elektřina vznikala díky vlnění vzniklého z dopadajících kapek. Podle výsledků, které zveřejnili minulý rok je však vyprodukovaná energie pomocí této technologie velice malá.

  • Našli jste v článku chybu?